Pád staleté renomované bankyv italském městě Siena (Banca Monte dei Paschi di Siena S.p.A.) založené v roce 1472 a zničené v epoše bankovního kasina souvisí se známou společností Nomura proslavenou v české kauze vytunelování banky IPB. Tato kauza, v níž dodnes neexistuje žádný obviněný (stejně by byli všichni amnestováni Klausem) nás jako daňové poplatníky přišla na více než 200 miliard korun. Celkové škody vzniklé státu se ovšem mohou pohybovat v řádu 300 - 400 miliard korun. Jen Konsolidační agentura odkoupila nejhorší dluhy za 170 miliard a záruky státu vůči ČSOB, která zkrachovalou banku převzala, jsou neomezené. Číslo 200 miliard tedy popisuje jen formálně vyčíslenou škodu, nikoliv skutečný dluh a nedobytné pohledávky či tajná ujednání.

Italská prokuratura není česká třídní spravedlnost a jednala v případě Nomury naprosto odlišným způsobem. V úterý obvinili italští vyšetřovatelé nejvyšší jednatele investiční skupiny Nomura zapletené do skandálu. Italská prokurature známá svým bojem proti mafii a politické korupci v zemi (kauza Berlusconi) okamžitě nařídila zmrazení aktiv společnosti Nomura v hodnotě 2,35 miliard dolarů. V této souvislosti začaly úřady okamžitě vyšetřovat dva hlavní jednatele Nomury údajně zapletené do bankovního skandálu Sienské banky.

První stíhaný je Sadeq Sayeed, bývalý hlavní jednatel Nomury v Evropě, který odešel do důchodu v roce 2010. Pracoval podle "českého scénáře", tj. pomáhal falešnými operacemi krýt dlouhodobou ztrátu tunelované banky. Druhý významný činitel Nomury stíhaný v této souvislosti je italský občan Raffaele Ricci. V současné době prý není známo, kde se zdržuje a bankéř prozatím neučinil žádná prohlášení.

Kroky italské prokuratury směřují k tomu, aby v situaci záchrany banky v odhadované hodnotě 5,25 miliard dolarů vyplacených daňovými poplatníky stát zachránil alespoň něco málo z ukradených peněz. Pochopitelně, po zmrazení fondů Nomury se tato společnost dostala do mnohem obtížnější vyjednávací pozice vůči italské vládě. Je to pravý opak toho, jak jednala Klausova a Zemanova vláda po vytunelování IPB za přispění společnosti Nomura.