Příměří podepsané ve druhých Minských dohodách se vcelku dodržuje. Ale jen tam, kde nejde o vážné věci. V zásadě platí, že proamerická kyjevská junta přestala bombardovat civilní čtvrti měst, jako jsou půlmiliónový Doněck a Luhansk. Tato města těsně před vypuknutím příměří začala být systematicky bombardována z raket a dělostřelectvem, jedna čtvrť za druhou. Uvádíme termín "proamerická junta" od té doby, co provládní televize CNN oficiálně označila vojska kyjevské junty termínem "pro-US troops". Obrázek z vysílání máte zde.Podívejme se na vojenské mapy z bojiště za dnešní den. Stále ještě využíváme kanál Youtube, ale zde už začala cenzura části informací a videí. Proto jsou materiály pro jistotu dávány i na kanál Liveleak. Zde jsou vedle sebe vojenská a propagandistická videa opolčenců i junty, každý si může porovnat oba druhy informací. Dnešní hlášení z bojiště od opolčenců vypadá následovně.


Zahraničním žoldnéřům je po výbuchu muničních skladů v Děbalcevu těsno, až horko. Většina z nich, hlavně cenní důstojníci a poradci, utekla z města převlečená za civily. Vše se dělo pod patronátem OBSE. Zprávu opolčenců o útěku zahraničních žoldnéřů z kotle najdete zde. Opolčenci souhlasili s odchodem civilistů, který byl ale zmanipulovaný. Psali jsme o tom v článku Selhání OBSE při evakuaci Děbalceva. Stejně tak i po příměří probíhají boje o prolomení Děbalcevského kotle z oblasti Artěmivska, viz tuto mapu.Z mapy vidíte podle vlaječek, že město Děbalcevo je už z poloviny obsazeno opolčenci. Bojuje zde elitní prapor Sparta pod vedením legendárního velitele Motoroly a brigáda Přízrak velitele Mozgovoje. Přidáváme video opolčenců již přímo z Děbalceva. Zde se pochopitelně trvale bojuje, a žádné příměří zde neplatí. Je to natočeno dnes, tj. v neděli (15.2.) kolem poledne, originál najdete zde. Poslechněte si zejména tu část, kde zdejší obyvatelka popisuje, jak tank ukropů rozstřeloval jeden civilní dům v ulici za druhým, ještě před začátkem boje.


Zbytek žoldnéřů a ukropských vojáků, většinou násilím naverbovaných kluků z ukrajinských měst a vesnic, dostal příkaz probít se z kotle ven. Velitel junty, čokoládový oligarcha Porošenko, podepsal minulý týden příkaz o zastřelení zběhů. Pohotový parlament vzešlý z USA a EU řízeného puče na Majdanu odhlasoval tento příkaz jako zákon. Nenastoupení do útoku v Děbalcevu tedy může znamenat kulku do hlavy od fašistických komisařů z Kyjeva. Reportáž ze silnice od Artěmivska na Děbalcevo ukazuje, že kotel i dnes (tj. v neděli večer 15.02.) zůstal plně uzavřen.


Příměří se dále nedodržuje v oblasti Mariupolu. Neofašistický prapor Azov, podporovaný americkými instruktory, včera neprorazil linii fronty. Opolčenci odrazili útok, přešli ke konci dne do protiútoku a těsně před příměřím dobyli zpět své pozice, plus obsadili město Širokino. Jediný neúspěch byl při dobytí města Pavlopol, který zatím plně patří vojskům junty. Fašisté z praporu Azov prohlásili, že příměří dodržovat nebudou. A navíc poslední den ztratili i ty obranné body, které měli těsně před neúspěšným útokem u Mariupolu. Situace u Mariupolu tedy připomíná Děbalcevský kotel. Doufáme, že čtenář ze stylu psaní a předložených faktů jasně pochopí, jakou má příměří cenu. Ale zatím se nebombardují civilní čtvrti měst, což je výrazný pokrok.