Obdivovatelé ušlechtilých a hrdinných US-osvoboditelů civilizovaně přišlých s čokoládou a s cigaretami zpoza Atlantiku se budou muset vyrovnat s pádem dalšího mýtu. V březnu 2015 vyšla kniha německé historičky Miriam Gebhardt: Als die Soldaten kamen. Die Vergewaltigung deutscher Frauen am Ende des Zweiten Weltkriegs.


Kniha začíná zjištěnými údaji. Vítězní Spojenci znásilnili v Německu minimálně 860.000 žen, dívek i chlapců. Historička se snažila doložit jak statistiku, tak i příběhy obětí a rozdělila znásilnění do různých skupin podle okolností. Znásilnění provozovaná Američany jsou doložena většinou zápisy z deníků katolických a evangelických duchovních v oblastech okupovaných armádou USA. Zajímavá byla i praxe amerických vojáků v jižním Bavorsku, které se velice podobala tomu, co známe o Rudé armádě. US-vojáci byli povzbuzováni k tomu, aby si užili tzv. "free nights", kdy beztrestně zneužívali své oběti po dobu 48 hodin po osvobození dané oblasti.


Škoda, byl to takový hezký mýtus. A tak krásně se hodil do současného scénáře studené války proti Rusku v situaci, kde se musí vysvětlit vítězství Rudé armády, která nesla 80 % přímých územních bojů, vítězství a také i ztrát na životech. Připomeňme historická fakta. Osvobozením území ČSR byla pověřena tři vojenská uskupení (fronty), kterým veleli maršálové Koněv a Malinovskij a generál Rybalko. Tato uskupení uskutečnila od září 1944 do května 1945 celkem šest vojenských operací. Nejvýznamnější byly bratislavsko-brněnská, ostravská a pražská operace. Při osvobozování ČSR celkem padlo na 144.000 sovětských vojáků a také 116 Američanů, dalších 406 bylo raněných. Americké i sovětské jednotky opustily Československo do listopadu 1945.