Koncem tohoto roku společnost Amazon začne přijímat objednávky od zákazníků z programu sociální podpory k úživě (Supplemental Nutrition Assistance Program, SNAP). Stručně řečeno jde o žebračenky alias federální program proti chudobě, známý dříve jako "potravinové poukázky" (food stamps). Společnost Amazon jako největší prodejce on-line navýší zisk více než kterýkoli jiný podnik. Program za 70 miliard dolarů bude spuštěn naostro po osmiletém pilotním testování. Nové příjmy z bídy fungují jako dvojí dotace pro Amazon. Nové údaje z Arizony naznačují, že jeden ze tří zaměstnanců společnosti Amazon závisí na SNAP, aby uživil rodinu. V Pensylvánii a Ohiu se jedná zhruba o jednoho zaměstance z deseti.

V lednu oznámila organizace Policy Matters ve státě Ohio oficiální údaje ohledně SNAP. Celkem 1430 pracovníků Amazonu a jejich rodinných příslušníků je zapsaných do žebračenkové podpory. Intercept požádal dalších 30 US-států o předložení veřejných záznamů zaměstnavatelů. Tento nezávislý web chce vědět, který stát má pracovníky Amazonu zapsané do SNAP. Z pěti států, které odpověděly na žádost, ve čtyřech byl Amazon mezi prvními 20 v pořadí. Mnoho států nesleduje údaje SNAP vzhledem k zaměstnavateli dávek. Zákony nevyžadují, aby se dělala nová šetření, pokud veřejně dostupné záznamy nejsou k dispozici. Někteří představitelé nevyhověli žádosti Interceptu s tím, že mají obavy o ochranu soukromí. Údaje ze státu Ohio byly již veřejně dostupné.

Do roku 2021 se předpokládá, že společnost Amazon bude ve Spojených státech zajišťovat 50 procent všech internetových prodejů. K tomu je třeba vybudovat desítky zásobovacích středisek, které zajišťují rychlé doručení do všech koutů země. Od levných televizí až po lahve šamponu. A na financování této expanze bude Amazon bezpochyby nadále využívat sliby pracovních míst na plný úvazek, Včetně výhod, které dosud využil k získání více než 1,2 miliardy dolarů ze státních a místních vládních pobídek.

Štědré dotace pomáhají Amazonu generovat zisk a přitom jsou tisíce jeho pracovníků závislí na federální sociální pomoci. Daňoví poplatníci štědře dotovali výstavbu skladů společnosti Amazon. Ale přitom není jasné, jestli se společnost se zachovala tak, jak se předpokládalo. Jsou pochyby, že v místech skladů bude dlouhodobá nezaměstnanost snížena. Nezávislé analýzy ukázaly, že Amazon platí podprůměrné mzdy ve skladištích, které buduje u měst.

Nové údaje ukazují, že zaměstnanci společnosti Amazon se musí spoléhat na SNAP, protože si nevydělají na obživu rodiny. Takže údaje ukazují další veřejné náklady na expanzi společnosti. I když velkorysé dotace pomáhají skladům Amazonu vytvářet zisk, jeho pracovníci musí spoléhat na federální záchrannou síť, aby uživili rodinu. Například v Pensylvánii 13 skladů pobírá dotace 24,8 milionu dolarů, a zaměstnává přibližně 10 000 pracovníků. Podle údajů poskytnutých státem více než 1000 těchto pracovníků nevydělává dostatek peněz na nákup potravin.

Americký lid financuje snahu Amazonu o monopol na on-line obchody na každém kroku. Nejprve to byly daňové úlevy, dotace a zlepšení infrastruktury jako lákadla pro zásobovací centra. Později to byly federální převody, aby občané platili za skladování potravin. A nyní společnost začne přijímat federální dotace skrze žebračenky SNAP k nákupu svého zboží.

Když v loňském roce navrhl Amazon naplňovací středisko v Miami-Dade County, krajští úředníci předpokládali, že sklad přinese 2300 pracovních míst s průměrnou mzdou 37 000 dolarů. Společnost dostala daňové slevy ve výši 1,5 milionu dolarů a dluhopisy ve výši 5 milionů dolarů na zlepšení infrastruktury, které byly z velké části předpokladem těchto projektů. Ale v době dokončení jednání počet pracovních míst nezbytných pro získání nároku na dluhopisy byl snížen na 1 000 a očekávání platů klesla ze 27 500 dolarů na 24 018 dolarů. Investigativní web mluvil s úředníky v desítkách měst v celé zemi, kteří vyprávěli podobné příběhy o praktikách společnosti: Amazon má tendenci "vstoupit tiše, rychle se pohybovat a poštvávat vybrané lokality navzájem proti sobě", aby získal štědré dotace.

Amazon nejprve vybudoval své podnikatelské impérium tím, že využil díru v daňovém systému, která ho osvobodila od výběru daně z prodeje. Když státy začaly uzavírat tuto díru, Amazon změnil taktiku. Místo toho se zaměřil na získání dotací na místní úrovni. Společnost New York Times prošetřila firemní pobídky v roce 2012. Společnost Amazon získala od států a lokalit 348 milionů dolarů. Do října 2017, kdy Business Journal zveřejnil své zjištění, se tento počet více než ztrojnásobil na 1,2 miliardy dolarů. Když společnosti dostávají vládní pobídky, lze od nich rozumně očekávat, že na oplátku zaručí stabilní a dobře placené zaměstnání. Tyto pobídky však většinou ani nespecifikují takové požadavky. Ve zprávě z prosince 2011 analyzoval think-tank Good Jobs First programy státního ekonomického rozvoje. Její výzkumníci zjistili, že méně než polovina dotovaných programů které analyzovali, neposkytovala pro vytvářená pracovní místa standardní mzdové normy.

Výstavbu doplňovacích skladů Amazon fedruje tím, že zdůrazňuje nutnost rychlého rozhodnutí a soutěžení mezi jednotlivými zájmovými lokalitami. Když Amazon oznamuje, že otevřel nové naplňovací středisko, tak vytrubuje, že pracovní pozice budou ohodnoceny o 30 procent více než průměrná mzda v oblasti. Ale jak upozorňuje výzkumná pracovnice Kasia Tarczysnka z Good Jobs First, to je falešná ekvivalence: "Rádi porovnají své velkoobchodní práce s jinými maloobchodními pracemi," řekla. "A tradičně velkoobchod platí o trochu více než maloobchodní práce."

Pozice Amazonu je opravdu jedinečná. V roce 2017 efektivně neplatí federální daň z příjmů a dostala více než 1,2 miliardy dolarů pobídek k vybudování své americké sítě. Walmart na druhou stranu obvykle platí spíše plnou sazbu daně z příjmu právnických osob, což znamená, že rozhodně přispívá mnohem víc než Amazon do rozpočtu, který podporuje její zákazníky a pracovníky. Rychlý růst Amazonu zatajil realitu ekonomického dopadu na komunity, které platí za hostování jeho skladů. Ačkoli společnost nyní zaměstnává 200 000 lidí ve Spojených státech, mnozí z jejich pracovníků nevydělávají dost peněz na to, aby uživili rodinu.

Jak oznámila CNN, ve střednědobém měřítku mzdy v Amazonu jsou obecně nižší než průměrné mzdy zaměstnanců velkoobchodů jinde: "Průměrný pracovník Walmartu vydělá necelých 40 000 dolarů ročně, zatímco u Amazonu se domů vrátil přibližně s 24 300 dolary ročně." Podle statistiky Federálního úřadu práce je průměrná hodinová mzda 17,53 dolarů pro ne-manažerské zaměstnance, kteří pracují ve velkoobchodech od ledna 2018. I po vyloučení všech lukrativnějších skladových pozic, které vyžadují například kvalifikované pracovníky tedy vyšší mzdy. Ale tuto mzdy jsou všude v průměru vyšší než počáteční plat u Amazonu s průměrnou mzdou 15,12 dolarů za hodinu.

Převzato s webu The Intercept (Amazon Gets Tax Breaks While Its Employees Rely on Food Stamps, New Data Shows). Přeložil Aleš M., překlad je redakčně upraven pro českého čtenáře.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 500 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!