Potravinové banky ve Spojených státech jsou přetížené k prasknutí. Může za to příliv hladových Američanů. Děsivé fotografie nekonečně dlouhých řad lidí odkázaných na potravinovou pomoc jsou jen předzvěstí dalších událostí.



Claire Babineaux-Fontenotová, generální ředitelka „Feeding America“, jedné z největších organizací na podporu hladových, očekává v průběhu příštích šesti měsíců nárůst o 17,1 milionů lidí s nárokem na potravinovou pomoc. Babineaux-Fontenotová zdůraznila, že nárůst poptávky po bezplatném jídle od „Feeding America“ o téměř 98 % bude znamenat náklady více než jedné miliardy dolarů, pakliže má organizace přežít.



Manažer „San Antonio Food Bank“ Eric Cooper sleduje deset tisíc aut čekajících v místě distribuce potravin. Tato potravinová banka obvykle živí asi 60 tisíc lidí týdně - nyní je jich za stejné období asi 120 tisíc.



Podle listu The Guardian se počet lidí závislých na potravinové pomoci ve Phoenixu v Arizoně ztrojnásobil. V celé jižní Arizoně se zdvojnásobil. V Las Vegas, kde je poptávka vyšší o 30 procent, jeden z největších potravinových řetězců uzavřel 170 ze 180 míst. V Massachusetts zvýšili distribuci potravin o 849 procent. Sheila Christopherová, ředitelka „Hunger-Free Pennsylvánie“ řekla, že za celých 30 let její práce v oboru neviděla nic srovnatelného.



Ve Velké Británii potravinovou pomoc poskytuje kromě státu i církev.



Je na místě se zeptat, co dělá a jak se připravuje na nastupující potravinovou krizi nejenom náš krizový štáb, vláda, ale hlavně za naše peníze zbohatlá církev. Když už nemáme armádu, která by poskytla četu na pomoc domovu důchodců, nemůžeme doufat v její účinný vstup do distribuce potravin či dokonce práce polních kuchyní pro výživu nezaměstnaných, kterým jistě budou energetické korporace vypínat proud a plyn.

Mnoho evropských potravinových bank je již dlouhou dobu provozováno rozličnými neziskovými organizacemi. Projekt financovaný EU, program Nejchudší osoby (MDP), se specializoval na zásobování lidí na okraji společnosti, na které se nevztahuje systém dávek, kteří se v některých případech zdráhají přistoupit k formálnějším potravinovým bankám. Program zahrnoval nákup zemědělských produktů v EU, které byly potřebným lidem převážně distribuovány katolickými církvemi. Program MDP byl zrušen na konci roku 2013 a byl nahrazen Fondem evropské pomoci pro nejchudší osoby (FEAD), který by měl nyní fungovat. Program FEAD má širší rozsah než program MDP.

Měl by pomáhat znevýhodněným lidem nejenom s potravinovou pomocí, ale také s projekty sociálního začleňování a bydlení. Skutečné metody, které FEAD používá, se v jednotlivých zemích liší, ale v několika státech EU, například v Polsku, patří mezi její činnosti pomoc při financování místních sítí potravinových bank (viz ČT 24).

Česká katolická charita a Česká federace potravinových bank, které pomoc rozdělují, měly v uplynulém období k dispozici 20 tun těstovin a zhruba stejné množství mouky. Podle ředitele České federace potravinových bank Martina Plichty je v Česku program omezený na pomoc lidem bez přístřeší. Jejich web však nedává moc naděje, když poslední nejnovější zpráva je z roku 2016.



A tak nám zase nezbývá než čekat, co si na nás stát řízený korporacemi vymyslí. Levné jídlo to nebude. Protože nepřízpůsobiví jedinci by se nemodlili a jídlo by vyměňovali za bůhvíco.

Zdroje:
The Guardian
Daily Mail
Mother Jones


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!