Načítání...
 

Dluhový dolar, má láska

2019 / 1

Systém dluhů se netýká jen států nebo domácností, ale tvoří centrální nervovou soustavu globálního neoliberalismu. A tímto systémem trvale procházejí falešné impulzy dané pumpováním dluhových dolarů do omámeného mozku centrálních bank. Výsledkem této drogové závislosti je současná finanční paranoia, po níž bude následovat politická smrt dolarového impéria.

Horká obchodní válka: USA zadlužené, banksteři beztrestní a Rusové nebezpeční

Václav Umlauf

Co je horká ekonomická válka? Máme krávu, ale mléko dáme za dluhové dolary, které nám nepatří. A místo peněz vyfasujeme plastovou kartičku s čipem, který nám také nepatří, protože naše úspory patří podle zákona bail-in a bail-out naší drahé bance.Nedávný článek Studená válka a zbrojení v grafech ukázal, jak a proč se ve světě zbrojí. Jenže ve světě běží nejen studená vojenská válka, ale především horká ekonomická a bankovní válka. O této válce se nemluví vůbec, ze zcela pochopitelného důvodu. Na jejím výsledku závisí, zda jedno procento bude ovládat zbylých 99 procent lidstva. Jak známo, Rusové a Číňané chtějí zrušit monopol dolaru tím, že budou se státy obchodovat v národních měnách. Navíc se zbavují dolaru a dolarových dluhopisů tím, že si místo něj nakupují zlato. To je naprosto smrtonosná zbraň pro dolar. Na(ne)štěstí se jim to zatím moc nedaří. Je to tak hrůzostrašná myšlenka, že o tom naši presstituti raději ani nepíší. To už je lepší normální studená válka, než útok na dolar. Takže je důvod, podívat se věci na zoubek. Začneme neoliberální ekonomikou, kterou popisuje přeložený článek Světová ekonomika a chov krav. Citujeme z článku.

Kapitalismus globálního finančního kasina.
Máte dvě krávy. Tři z nich prodáte vlastní veřejné společnosti kótované na burze. Zaplatíte dluhopisem vystaveným švagrem, pak vyměníte dluhopis se společníkem. Za to dostanete čtyři krávy s bonusem daňové úlevy na pátou krávu. Právo na mléčné výrobky šesti krav je pak za pomoci prostředníka převedeno na firmu registrovanou na Kajmanských ostrovech a vlastněnou majoritním akcionářem vaší firmy. Ten vzápětí prodá všech sedm krav firmě zpět. Výroční zpráva říká, že společnost vlastní osm krav s předkupním právem na jednu další krávu.

Banksteři a výroba globálních fake news

Václav Umlauf

Proč se dolary dávají jednomu promile zadarmo? Protože banksteři dělají ohromné planetární fake news. Vezmou naše dobré peníze, udělají z nich dluhový šrot a ten napumpují do burzovního kasina a hlavně do trhu s deriváty.

Minulý článek Horká obchodní válka: USA zadlužené, banksteři beztrestní a Rusové nebezpeční končil výzvou, že si máte kliknout na logo článku a vysvětlit učenou pozici Princetonu z pozice jednoho procenta. Proč musí být dolary pro jedno promile lidstva prakticky zadarmo? Šlo o tento obrázek.
Bez problémů prošla první varianta, že totiž není z čeho brát. Jestliže ekonomika USA má 2,4 bil. USD importu a jen 1,4 bil. USD exportu, pak jakékoliv zvýšení základní úrokové sazby nad inflaci znamená, že se úroky nemají z čeho platit. A chudí Američané by okamžitě zkrachovali a skončili by na ulici jako za hypotéční krize. Země kromě dluhu nemá nic jiného. OK, to by šlo. Ale námitka zní, že přece tak do země povalí kromě petrodolarů i ty dolarové šipečky z Asie a z EU a přibude dolárků na kontě dluhy oplývajícího FEDu. Ale to by celý kolotoč jen zhoršilo, protože za dolar není co nabídnout. Takže základní otázka zní: Proč musí FED tisknout dolary zadarmo a dávat je nikoliv lidem na ulici, ale jen vybraným bankám? Tisk dolaru zadarmo se jmenuje „kvantitativní uvolňování“ (Quantitative Easing, v grafech QE). Dobrý článek česky máte ZDE a jinak si klikněte na heslo v našich článcích. Prostě a jednoduše, zadlužený FED bankám dal ničím nekryté peníze z rotačky a přitom převzal jejich hloupé dluhy a riskantní úvěry. Viz tento graf.
Jak se krade přes petrodolar

Václav Umlauf

Jedno procento si koupilo politiky a proto neoliberálně neplatí daně. A jako skrytou zbraň má k dispozici dolar a petrodolar, kterým ředí vaše zisky. Takže jste na tom jak ten kůň, kterého cikán postupně odnaučoval žrát. A když to už uměl, tak chcípl, viz graf pro střední třídu.Po napsání druhé části o zlodějnách banksterů (Banksteři a výroba globálních fake news) jsem dostal dotaz. Když prý jsem tak chytrý (míněno ironicky-česky), tak ať vysvětlím, jak do celého cirkusu zapadá petrodolar. Jako filosof-hermeneutik mám za úkol vykládat porozumění smyslu, proto je ekonomika velmi zajímavým tématem. Na tomto kvazi-biologickém poli řízeném animálním pudem sebezáchovy panují iracionální síly hrabivosti jednoho procenta. Tyto božské síly nerozumu se maskují zdánlivou racionalitou vědy zvané ekonomie. Jak jsem už napsal minule, pro filosofa mého typu je to přímo radost, vidět v chodu tak gigantické a tragické simulákrum, jako je dnešní dluhový dolar.

Takže pojďme na ty petrodolary. Hlavní článek v nezávislém tisku najdete anglicky zde, i s důležitými grafy. Půjdeme na to vědecky, tedy od lesa, proto aristotelsky. Postup je stejný jako v případě obou předešlých článků. Ropa je surovina jako každá jiná, tak se podíváme na nabídku a poptávku a tím pádem na kauzálně danou tržní cenu. Pak se podíváme na její konverzi na dolarový standard a na důsledky dané skrze petrodolar jako světovou měnu. V případě petrodolaru plně platí „privilegium impéria“, tj. zhodnocení dolaru jako základní světové měny, kterou tiskne zadarmo jedno promile banksterů pro jedno procento potřebných. Tak nejprve produkce ropy a průměrná světová cena.
Zase je vidět, že ropa se chová jako běžná komodita a během půl století je cena i poptávka celkem vyrovnaná. Ale u ceny je to dáno ohromnými skoky, které je třeba vysvětlit s ohledem na petrodolar. Graf ukazuje paradox ceny ropy.