Načítání...
 

Virtuální ekonomika a závod ke dnu

2020 / 5

Socialismus pro jedno procento se děje skrze inflační dolar a virtuální dluhy. Kdo má peníze zadarmo, tomu se nedaří špatně. Ale někdo jiný musí ve světové ekonomice zaplatit účet za nejbohatší.

Tenkrát na dolarovém Západě

Václav Umlauf

Dochází k drastické loupeži úspor občanů na úkor jednoho promile, protože se znehodnocuje euro a tím i koruna. Fed spustil nový MMLF jako ve zlatých časech krize 2600-9. A naše milá ECB oznámila, že spouští pro ohrožené banky „pandemický QE“ ve výši 750 miliard EU.



Starší lidé jsou, jak známo, dosti netrpěliví. A teď mohou nakupovat jen dvě hodiny denně a pak musí sedět doma. Bohužel ještě pracuji na svůj kapitalisticky prodlužovaný důchod, ale netrpělivý jsem už teď. Neskromně vysílám střelnou modlitbičku za to, abych se dožil po pádu komunismu i pádu neoliberalismu. Jít do rakve s tím, že jsem pohřbil dva šílené režimy, to se mi jeví jako dostatečná satisfakce za vše, co jsem zde spáchal. Než zatřepe bačkorami neoliberalismus, lidé se musí nejprve probudit a trochu si protřít oči mediálně omámené koronavirem. A tak jako tak musí nejprve natáhnout imperiální brka americký dolar. Tak se podívejme, jak si na tom stojí.

Nadprodukce neplodných a destruktivních peněz

Světová organizace opravdu pomáhající chudým se jmenuje Oxfam. Podle její zprávy za rok 2019 platí, že 2,153 miliardářů světa má více bohatství než 4,6 miliardy lidí, kteří tvoří 60 procent populace planety. To znamená, že dvě tisícovky lidí mají víc majetku, než polovina lidí celé Země. Čech s korunou a virem v peněžence má co závidět. Ale mne zajímá, jestli tato skupina finančních super-oligarchů platí daně a kam peníze ukládají. Tak pojďme k daním v USA, kde je vliv jednoho promile hodně vidět. Tento graf ukazuje, jak si 400 superbohatých v USA zařídilo ráj na zemi.






Záporný úrok a cesta do kytek

Václav Umlauf

Babišova vláda zpolitizovaného Agrofertu je v některých směrech nezávislá a dokonce vládne lépe, než předešlí loupežníci. A najednou se chová v jedné věci jako pominutá. Tlak na dostavbu Dukovan musí jít z několika stran, tj. od zahraničních kolonizátorů i od místních ekonomických warlords, kteří tento stát vykrádají už od Klause a spol.

Tematické číslo Dluhový dolar, má láska (2019/1) se věnovalo současné globální ekonomice. Neoliberální zázrak se sype tak rychlým tempem, že i naši presstituti začali mluvit o hospodářské krizi. Ta už panuje v ekonomice nejméně půl roku, viz naše starší články. Ale u nás se o krizi nesmí mluvit, jako se za komoušů nemohlo psát o úspěších západního kapitalismu. Náš mafiánský kapitalismus je ten nejlepší ze všech, takže se ho kapitalistické krize prakticky nemohou dotknout. Současný korporátní fašismus má stejné blbé argumenty jako za bývalého socíku. A pokud tento zběsilý režim bude řádit tak dlouho jako socialismus, tak musím ještě 10 let vydržet, než ho naštvaní lidi zase svrhnou. Ale banksteři nám megazlodějnami pomáhají, jak můžou, aby to šlo rychleji ke dnu.

Expanze negativního úroku

Podívejme se na jeden zvláště zajímavý případ, což je negativní úrok. Grafy k euru najdete v článku Studená válka a ruský rubl, kde vidíte zápornou hodnotu německých státních dluhopisů. Podívejte se na jednu normální skandinávskou banku, abyste viděli, co nám banksteři udělali z peněz za posledních 15 let.







Pánové, zavíráme krám, aneb Helikoptérové peníze

Václav Umlauf

Proč velké banky dostaly zadarmo vrtulníkové peníze? Je jasné, že normální lidé je v neoliberalismu nedostanou nikdy, to je pohádka pro věřící ekonomy a obecný lid.


V našem nezávislém tisku se objevily články typu Kam zmizelo 1,5 bln. dolarů? Jednoduše šlo o to, že ministr financí USA Steven Mnuchin 23. prosince přiznal, že stodolarové bankovky, podle článku v "objemu 1,5 bilionu dolarů", se ocitly mimo kontrolu FED a státní kasy. Tato peněžní suma, poznamenal ministr, „přistála v bankovních sejfech po celém světě“. Článek je matoucí a nepřesný. Problém není v tom, že banky vyděšené přicházející krizí a nejistými dluhopisy potřebovaly likviditu v bankovkách a také ji dostaly. Mnohem důležitější otázka zní, za jakou cenu banky tuto hotovost dostaly a kdo bankám tuto fyzickou hotovost dal a za co.

Odpověď zní zajímavě. Banky dostaly stodolarovky prakticky zadarmo a tento shoz tzv. "helikoptérových peněz" (helicopter money drop) poskytl FED tím, že nechal skrze státní kasu Ministerstva financí (US-Treasury) natisknout bankovky. A ty dal bankám místo běžného toaleťáku FEDu daného jako federální dluhopisy. To je zajímavá operace na konci neoliberálního kapitalismu. Shazování peněz helikoptérami byla běžná science-fiction nobelizujících ekonomů, jako byl Pinochetův pomahač Milton Friedman. Tyto teorie se v různých podobách objevily v letech 2014-16. Jejich smysl byl v tom, že měly nahradit tehdy a dnes nefunkční systém tzv. "kvantitativního uvolňování", viz naše články k tomuto tématu. Peníze z vrtulníku směřují přímo na spotřebitele a domácnosti a nejdou na banky a finanční instituce. Při dnešní hospodářské recesi a záporných úrokových sazbách by se mezi lidi dostaly hotové peníze, které by stimulovaly ekonomiku. Tím se "helikoptérové peníze" liší od tzv. "kvantitativního uvolňování", kdy v uzavřeném cyklu běhají dluhopisy pod jiným jménem.