Načítání...
 

Rusko a sankce

2022 /16

Proxy-válka NATO s Ruskem automaticky spustila ostrou ekonomickou válku. Její obětí je především EU, ale Rusko to také stojí mnoho.

Co znamená nákup plynu v rublech pro Rusko a Západ?

RT's business section

Ruský prezident Vladimir Putin dal ve středu (23. 3.) centrální bance a vládě země týden na to, aby vymyslely způsob, jak převést platby za vývoz ruského plynu na národní měnu, což je rubl.

Dovozci jsou změnou kurzu zmateni, zatímco rubl vůči dolaru a euru prudce roste. Ruský prezident Vladimir Putin dal ve středu (23. 3.) centrální bance a vládě země týden na to, aby vymyslely způsob, jak převést platby za vývoz ruského plynu na národní měnu, což je rubl. Tato vyhlídka vyvolala mnoho otázek mezi ruskými odběrateli plynu. Ti začali spekulovat, jak by to bylo možné reálně provést a zda Rusko k tomuto opatření přistoupí. Zde je několik námětů.
Proč přechod na rubl?
USA a jejich spojenci zavedli proti Rusku bezprecedentní sankce, které se zaměřují na finanční systém země. Prezident Putin to vysvětlil tím, že nelegitimní rozhodnutí řady západních zemí zmrazit ruská aktiva zničilo veškerou důvěru v jejich měny. Ruský vývoz energie se zatím nestal obětí západních restrikcí, ale téměř všechny kontrakty na nákup plynu jsou denominovány v eurech nebo amerických dolarech, což z nich činí potenciální cíl. Pokud se však Rusku platí v rublech, může se sankcím vyhnout.


Proč vyhrajeme válku proti Západu tím, že si budeme brát peníze navzájem

Kremll

Západ vlastní 40 % Gazpromu a od plynárenského gigantu pobírá zisky a vysoké dividendy. Kapitalizace Gazpromu v lednu činila 8,14 bilionu rublů, tedy 107 miliard dolarů. Zákonem o zmrazení majetku, který jsme uvalili na Západ, jsme tak prakticky zmrazili 40 miliard.

Zatímco se na světové scéně vyměňují hrozby kvůli speciální operace na Ukrajině, v zákulisí a ve skryté podobě probíhá zcela jiná válka mezi Západem a Ruskem. Je to válka o peníze. Kdo si od koho vezme víc. A právě to USA a Evropu rozzuřilo. Zase uslyšíte, že Západ opět zesílí rétoriku a spustí nový pokřik o ubohé Ukrajině, která je samozřejmě nezajímá. To víte, mají nové finanční zprávy z Ruska. A ty způsobují, že aktiva a pasiva se vůbec nerovnají. Všechno to začalo poměrně jednoduše a pro nás bohužel špatně. V noci 27. února šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová oznámila zmrazení prostředků ruské centrální banky. Vzhledem k tomu, jaké prostředky naše centrální banka uchovávala v zemích západní koalice (země Evropy, Spojené státy a Japonsko), byla prý výše ruských ztrát astronomická - 300 miliard dolarů.


Rusko vyhlásilo válku "straussovcům"

Thierry Meyssan

Rusko nevede válku s ukrajinským lidem, ale s malou skupinou lidí v rámci americké mocenské mašinerie, která bez vědomí Ukrajinců změnila Ukrajinu. Straussovci se zformovali před půl stoletím v USA a již spáchali množství zločinů v Latinské Americe a na Blízkém východě. Toto je jejich příběh.
Za úsvitu 24. února ruské síly masivně vstoupily na Ukrajinu. Podle prezidenta Vladimira Putina, který tehdy promluvil v televizi, byla tato speciální operace začátkem odpovědi jeho země na "ty, kteří usilují o světovládu" a kteří postupují infrastrukturou NATO až k prahu jeho země. Během tohoto dlouhého projevu shrnul, jak NATO zničilo Jugoslávii bez povolení Rady bezpečnosti OSN a v roce 1999 dokonce bombardovalo Bělehrad. Poté prošel invazi Spojených států na Blízkém východě, v Iráku, Libyi a Sýrii. Teprve po této dlouhé prezentaci oznámil, že vyslal své vojáky na Ukrajinu s dvojím úkolem: Zničit ozbrojené síly napojené na NATO a skoncovat s neonacistickými skupinami vyzbrojenými NATO.