Načítání...
 

Evropské přepisování dějin

2022 /19

Pokud EU změní na ideologickém papíře výsledky II. světové války, tak se otevřeně přihlásí k nacistické válečné ekonomice odsouzené na Norimberském tribunálu. Staronový řád neonacismu momentálně provozuje další válku na evropském území.

Norimberský tribunál: Herman Göring o válečné ekonomice

The Avalon Projekt

Jestliže usiluji o revoluci, pak je to pro tehdy existující stát ilegální akce. Pokud se mi to podaří, pak se to stává skutečností, a tím i legální a zákonnou. Až do roku 1923 a událostí 9. listopadu jsem já i my všichni zastávali názor, že svého cíle dosáhneme, byť třeba revolučním způsobem.

Göring: Samozřejmě, že jich mělo být dosaženo všemi prostředky. Pojem "ilegální" by měl být možná upřesněn. Jestliže usiluji o revoluci, pak je to pro tehdy existující stát ilegální akce. Pokud se mi to podaří, pak se to stává skutečností, a tím i legální a zákonnou. Až do roku 1923 a událostí 9. listopadu (PS: nepovedená "barevná revoluce" nacistů zvaná Pivní puč) jsem já i my všichni zastávali názor, že svého cíle dosáhneme, byť třeba revolučním způsobem. Poté, co se to ukázalo jako neúspěch, rozhodl Vůdce po svém návratu z vězení, že napříště budeme postupovat legálně cestou politického boje, jak to dělaly ostatní strany. Vůdce zakázal jakékoliv ilegální akce, aby nedošlo ke zpomalení činnosti strany.


Vám poděkování a lásku Vám, kéž zněly by jak zvony…

Aleš Macháček

Problém je ten, že není moc času a bubny válečných štváčů jsou stále hlasitější a hlasitější, tak nějak jsem si představoval tam-tamy v Africe, ale ten rytmus znám, je nesen ne klidným a čistým vzduchem Afriky, ale nenávistí a strachem, a děti to cítí a vidí, i když to zatím neumějí formulovat tak jako my umlácení spotřebou a hrami.

Kdyby můj strýc z matčiny strany, po kterém jsem dostal jméno Aleš, výsměšně nekondoloval spolužačce na gymnáziu v Novém Bydžově ke ztrátě snoubence, jenž se jako německý voják dostal do obklíčení u Stalingradu, spolužačka by neplakala, tím by neposkytla možnost svému učiteli zjistit podstatu pláče a posléze udat mého strýce gestapu, načež by strýc Aleš nezemřel na pochodu smrti z Buchenwaldu, ze kterého se ho děda snažil všemi prostředky dostat. Nikdy už nepoznám, jak hrozná je ztráta staršího bratra v mládí a pro nekonečné mlčení jsem se nikdy nedověděl, jak se matka vyrovnala s existencí udavače, který se jen snažil udržet místo na gymnáziu, jež jediné mělo povoleno vyučovat angličtinu.


Hrátky s falešnou pamětí

Aleš Macháček

22. února 2022 v podcastu BBC Life scientific hovořil Jim Al-Khalili s Julií Shaw o jejím výzkumu falešné paměti. Cílem výzkumu bylo stanovit, jak dalece může falešná paměť ovlivnit výsledky soudních řízení. V rámci tohoto projektu dospěla J. Shaw k překvapujícímu číslu. Existuje až 70 procent lidí, kterým lze jednoduchou technikou vytvořit falešnou paměť dokonce o tom, že spáchali trestnou činnost.

Pro moji poválečnou generaci je sledování toků peněz a snaha o ekonomickou gramotnost, jak se to v současnosti nazývá, něco přirozeného, daného každodenní praxí všedních dnů našeho dětství. Plná zaměstnanost našich matek a díky tomu získávání zkušeností na ulici, nákupy za hotové, směnné obchodování se spolužáky a v neposlední řadě hry jako čára, kupování kuliček a znalost kupní síly lístku na oběd ve školní jídelně nedávalo možnost neumět odlišit ztráty od zisků. To, že polovina pětikoruny je dvě pade, bylo jasné jako facka už ve věkové kategorii, ve které dnešní děti považují toto dělení za nemožné. Mám takový pocit, že se tomu říká počítačová debilita. Nevím.