Načítání...
 

Ruská ofenzíva

2023 /03

Válka na Ukrajině se táhne už celý rok a každá strana chvilku tahá pilku. Ale nyní se zdá, že Ukrajina pod vedením NATO tahá za kratší konec.

Důsledky ruské ofenzívy v Bachmutu a dobytí Soledaru

Valentin Vasilescu

Pokud ukrajinská armáda nenajde adekvátní síly ke stabilizaci situace, bude ruská armáda do dvou týdnů schopna obnovit starou zářijovou frontovou linii.

Situace v Bachmutu je pro Ukrajince každým dnem kritičtější. Ale i kdyby padl Bachmut, neznamená to, že ruská armáda dosáhla svého cíle zimní ofenzívy. Tou je osvobození celé Doněcké oblasti, která byla prohlášena za nedílnou součást Ruska. Nyní se jedná především o města Kramatorsk a Slavjansk. Pokud budou Rusové pokračovat v ofenzivě od Soledaru a Bachmutu směrem na Kramatorsk a Slavjansk, mohou se Ukrajinci na této frontě udržet až do dubna.


Proč Putin otálí se zimní ofenzívou

Mistr Z, Rusko

Připravuje se rozšíření války na Ukrajině skrze přímý konflikt mezi Ruskem a NATO v západní Ukrajině, kterou nejspíš obsadí Polsko. Je dobré vědět, jak tento vývoj k dalšímu kolu války vidí nezávislí komentátoři v Rusku.

Všichni čekáme na příští měsíc naši zimní a jarní ofenzívu, s hrůzou na ni čekají i naši nepřátelé, protože nevědí, které křídlo mají bránit dřív. Bojí se ho i jejich západní kurátoři, již teď nám vyhrožují dodávkami těžké techniky, včetně hlavních bojových tanků Abrams, Leopard-2 a Challenger-2. Obavy našich odpůrců chápu. Pokud prorazíme frontu a dosáhneme i nepatrných úspěchů na ukrajinském bojišti, bude pro ně velmi problematické přesvědčit svůj plebs, vyčerpaný přemrštěnými náklady, které na něj v této zimě spadly, o potřebě další podpory kyjevského režimu, který se postavil mezi Rusko a zbytek svobodného světa.


Ruská armáda přešla do ofenzivy také na jižní frontě Donbasu

Valentin Vasilescu

Analýza současného průlomu ruské armády na jižní ukrajinské frontě.
Úspěch ruské armády na severní donbaské frontě v Bachmutu přinutil ukrajinskou armádu přivést do oblasti síly z jiných frontů. Rusové využili situace, v níž se Ukrajina ocitla, a přešli k menším ofenzivním akcím na pěti taktických směrech z jižní fronty Donbasu, aby upevnili své pozice. Všechny tyto směry jsou zaměřeny na narušení komunikačních tras, které drží ukrajinská armáda.