Banka UBS se stala první mezinárodní bankou, která po dvaceti letech byla odsouzena a platí první velkou pokutu za prokázaný bankovní podvod. Banka se všemožně snažila této ostudě vyhnout mimosoudním vyrovnáním, ale americká prokuratura odmítla jakékoliv jiné narovnání než soudní. Státní prokurátor USA Eric H. Holder Jr. prohlásil, že jednání bylo zvláště nebezpečné pro skupinovou povahu tohoto činu. Tato banka již v roce 2009 zaplatila americkému ministerstvu financí rekordní pokutu 780 miliónů dolarů za daňové úniky amerických klientů v této bance.

Britská, švýcarská a americká prokuratura "ocenila" společenskou nebezpečnost bankovních manipulací se sazbou na částku 1,5 miliardy dolarů. To je třikrát více, než byla první pokuta pro banku Barclays (450 miliónů dolarů). Další instituce namočená do skandálu s manipulací úrokové sazby, banka HSBC, odvrátila soud tím, že souhlasila minulý týden s pokutou ve výši 1.9 miliardy dolarů. Vyšetřování ovšem vzbuzuje pochybnosti o tom, zda další banky v tzv. "velké čtyřky", které byly zapleteny do skandálu, budou vyšetřovány se stejnou nestranností jako zahraniční banky.

Přes všechny pochybnosti se zdá, že americká prokuratura přitáhla šrouby. Ještě před šesti měsíci se zdálo, že UBS ujde soudu a možná i pokutě. Nyní je všem bankám jasné, že americká justice poslala skrze UBS a HSBC všem ostatním bankám jasné varování, že přijdou na řadu.

Hlavní vyšetřovatel Lanny A. Breuer k tomu na tiskové konferenci řekl: "Ty, kdo páchají toto zlo, poženeme k odpovědnosti. Netolerujeme a nebudeme tolerovat kriminální chování na Wall Streetu."

A přičtěme k trablům banksterů i další hrozbu - demokratická senátorka Elizabeth Warrenová bude s velkou pravděpodobností jmenována předsedkyní senátního bankovního výboru, který dohlíží na implementaci klíčových zákonů v oblasti bank a hedgeových fondů. O této statečné právničce a zástupkyni občanských hnutí jsme již psali zde.