Exilový vůdce Hamásu, Chálid Mišál (Khaled Meshal) jistě dostane uvítání hodné hrdiny, až se po 45 letech vrátí do Gazy. Z bezpečnostních důvodů nejsou oznámeny podrobnosti, ale Chálid přijede tento týden. V Gaze bude slavit 25 let od založení Hamásu a jako hosté jsou očekáváni i vysocí arabští představitelé.

Hamás vládne v Gaze od 2007, kdy svrhl vládu Abbásova Fatáhu. Obě politická a militantní uskupení nyní bojují o voliče. Abbás sice tento týden dosáhl uznání samostatného Palestinského státu, jeho kolaborace s Izraelem a s USA však není vítaná na okupovaných územních, která dnes a denně nesou následky války. Izrael trvale diskriminuje všechny zdejší Palestince bez výjimky a oklešťuje jejich území ilegálním záborem půdy.

Hamás udělal na palestinské poměry velkorysé gesto vůči bojovníkům Fatáhu, které v roce 2007 vyhnal ze svého území v Gaze jako zrádce. Všech 12 klíčových postav Fatáhu v Gaze dostalo milost a může se připojit se zbraní v ruce k boji proti okupantům, tj. Izraeli.

Přesto Fatáh se svou umírněnou politikou získává i v Gaze, i když ne příliš. Izraelský průzkum organizovaný pro Jerusalem Media and Communications Centre prý ukázal, že v samotné Gaze je 40 % obyvatelstva pro Fatáh a téměř 60 % Palestinců na okupovaných územích chce mírové urovnání sporu. To sice neodpovídá volebním výsledkům, ale Gaza je ve válce, nikoliv v demokracii. Otázkou zůstává, nakolik je izraelský průzkum hodnověrný a jak se slučuje se současnou politikou záboru východního Jeruzaléma, který je oficiálně hlavním městem Palestinského státu.

Roztržka mezi Merkelovou a Netanjahuem, který je nyní na návštěvě v Německu (5.12.) jasně ukázala, že ani hlavní spojenec Izraele v Evropě nemůže mlčet k současné nezákonné politice Izraele.

Naopak česká politika vykazuje neuvěřitelnou ignoranci vzhledem ke skutečnému stavu věcí a jednostranně podporuje Izrael. Takovou hloupost už dnes v EU nedělá nikdo. Ale Česko už nepatří do Evropy, přinejmenším z hlediska zahraniční politiky.