V sérii článků věnovaných ničení občanských práv v USA přibylo další tučné sousto, které nyní nadzvedlo i velká americká média. Obamova administrativa totiž musí v Kongresu vysvětlit tiskem zveřejněné memorandum, které umožňuje CIA a Pentagonu, aby bez soudu popravoval americké státní příslušníky podezřelé z terorismu. Takže drony už budou moci bez soudu zabíjet i Američany, což předtím bylo legálně nemyslitelné. Celé memorandum zveřejnila stanice NBC News. Oněch 16 stran si můžete stáhnout zde. Zatloukání Obamova mluvčího ohledně neexistence i celou zprávu NBC ohledně tohoto již zveřejněného, leč přesto "tajného" dokumentu si můžete vychutnat na tomto záznamu.

 Plugin disabled

Plugin flash cannot be executed.


Útoky drony už zabily minimálně dva Američany v Jemenu, kteří zde dlouhodobě bojovali na straně al-Kájdy. Problém je v tom, že ani jeden z nich nebyl oficiálně obviněn v USA ze žádného zločinu. Čili šlo o akt státního terorismu proti vlastním občanům. Novináře a nezávislá média ovšem šokovala formulace, kterou toto memorandum používá. Zabití osob bez soudu je možné v případě, kdy hrozí hrozba teroru v blízké budoucnosti. Nikde ovšem není vysvětleno, co myslí pod slovem "iminentní hrozba" nebo časovým určením "blízká budoucnost".

V nedávném článku jsme psali o paranoických bojovnících za svobodu, kteří se začínají rekrutovat jako "strážci přísahy" proti federální vládě, která ohrožuje jejich svobody. Federální úřady je vedou jako v kategorii domácích teroristů. Nyní je mohou bez soudu zabíjet armádními drony, což jen potvrdí podezření těchto paramilitantních skupin.