Slůvko "by měl omezit" je velmi přesné, protože podle zákona zvaného Patriotic Act a hlavně podle schválených prováděcích předpisů a současné soudní praxe povolující téměř automaticky každý odposlech může administrativa fízlovat koho chce, jak chce a jak dlouho chce. Prezident Putin, dlouholetý pracovník KGB v nedávném rozhovoru v RT ironicky prohlásil, že Obamovi závidí jeho možnosti, protože se podobají rozsahu fízlování za stalinismu. Ovšem hned prakticky dodal jako bývalý agent, že tento objem dat není možné vyhodnotit, protože nejsou lidi, kteří by to zvládli. Stroj nikdy neví, co je v jaké souvislosti důležité a co ne.

Ovšem i v USA se zvedla vlna nevole proti orwellovskému systému fízlování, a to na všech úrovních. Snowdenovy materiály k tomu jistě zásadně přispěly, ale nebyl to jediný motiv. Důležitý impulz přišel od federálních soudů. Soud ve Washingtonu vydal přelomový rozsudek v procesu sbírání telefonních dat od společnosti Verizon. Jde o známé plošné odposlouchávání telefonů miliónů lidí. Soudce Richard Leon v rozsudku uvedl, že tato praxe tzv. "bulk collection" dat je největší pravděpodobností protiústavní a tak stojí proti Čtvrtému dodatku americké ústavy o občanských svobodách. Tím soud uvolnil cestu občanským aktivistům, aby podali žaloby proti odposlechům na Ústavní soud.

Další důležitý krok přišel z prostředí vládních úřadů. Prezident Obama v září tohoto roku ohlasil sestavení tzv. Review Group on Intelligence and Communications Technology. Tato skupina měla vypracovat návrhy k praxi odposlechů. Celková zpráva o rozsahu 308 stran údajně obsahuje více než 40 návrhů, které by směřují k omezení té nejkřiklavější praxe plošného odposlechu. Otázka ovšem je, zda administrativa tyto návrhy přijme. V každém případě ji čekají právní bitvy, které může s velkou pravděpodobností prohrát. A to vůbec nemluvě o mezinárodních a ekonomických škodách. Brazílie pobouřená odposlechovým skandálem zrušila objednávku vojenských stíhaček u USA a ohlásila nákup 36 stíhaček švédského Gripenu v hodnotě 4,6 miliardy dolarů. Od států s nepřátelským chováním se prý zbraně nenakupují.