Web věnovaný obraně demokracie se bez problémů shodne s ostatními občanskými aktivisty na osobě roku 2013, která ovšem vinou zbabělosti Norského výboru s velkou pravděpodobností nedostane Nobelovu cenu míru. Edward Snowden zatím vytáhl jen malou část materiálů ze svého kufru a již nyní změnil stav světa. Projděme v kostce základní charakteristiky jeho nálezů a jejich význam pro občanskou společnost. Nejprve se podívejte na jeho novoroční blahopřání všem aktivistům, vysílané z Ruska: "Privacy matters!"


Že Putinovo Rusko jako jediná země dopřálo tomuto whistle-blowerovi politický asyl a tím mu zachránilo život, to mluví o stavu demokracie ve světě víc, než všechny komentáře dohromady.

1. Fízlovací paranoia US je zpravodajsky kontraproduktivní

Snowden fakticky patřil k nižším zpravodajcům NSA s bezpečnostním oprávněním, které dnes mají mnohé soukromé firmy kontraktované na fízlování a na zpracování informací. Viz článek Boom privátních firem v USA fízlujících pro stát. Americké úřady oficiálně přiznaly, že vůbec neví, co všechno Snowden vlastně vynesl. Jinak řečeno: celý systém NSA byl a nejspíš je k smíchu, protože jakýkoliv agent Ruska, Číny nebo Izraele (podle pořadí intenzity fízlování v USA) mohl na vyšších postech dostat totéž kvantum informací, a ještě mnohem více. Snowden mohl číst prezidentovy maily a měl možnost sledovat činnost jakékoliv supertajné části fízlovacího programu. To ukázalo poslední Snowdenovo odhalení jednotky TAO, které dal tento týden do oběhu časopis Spiegel (anglicky najdete zde).

To znamená, že USA vytvořily špionážní "open source" pro všechny fízly světa zadrátované na jejich systémy. Tím sice vznikla jakási republika fízlů, ergo špionážní "demokracie na druhou", ale nás, demokraty, to nijak netěší. Minimální skupina lidí se nyní může považovat za bohy, protože má podle nechvalně známého "Patriotic Act" beztrestnou možnost totálního a ničím neomezeného fízlování kohokoliv, kdekoliv a jakkoliv. Zakladatel Anonymous Julian Assange dostal díky statečnosti Ekvádoru politický asyl a nesmí opustit zdejší velvyslanectví v Londýně ze stejných důvodů jako Snowden nesmí opustit Rusko. Tento odvážný muž pro kongres hackerů v Hamburku (viz náš článek zde) správně poznamenal, že USA dnes věří na fízlování stejně jako věřily v 70. letech na nukleární odstrašování: "Yes, we scan". To je náběh na totalitní Orwellovu společnost, jak poznamenávají mnohá nezávislá média ve světě.

2. Mlčení západních, tzv. "demokratických" vlád

Snowden dostal Němce, Brity a další vlády do nezáviděníhodné situace. Občané jej považují za hrdinu, nominují jej na Nobelovu cenu míru a velká většina souhlasí s tím, aby dostal v západních zemích politický azyl. Navíc Snowden Německu a dalším západním zemím oficiálně za azyl nabídl, že jim pomůže s obranou proti fízlování NSA. Jenže vlády se kroutí a musí kvůli USA držet jazyk za zuby, a to z mnoha důvodů. Premiéři zemí jako Merkelová a Holland byli fízlováni, věděli to a mlčeli k tomu jak malí kluci, dokud to veřejně neprasklo. Proč? Protože tyto vlády fízlovaly také a přímo se podílely na činnosti NSA vedené proti vlastním občanům. Státy Jižní Ameriky jako Brazílie a Mexiko alespoň měly tolik odvahy, že USA prohlásily za zemi s nepřátelskými úmysly a odmítly například koupit jejich stíhačky (Brazílie). Západoevropské vlády strkají hlavu do písku a lžou vlastním občanům do očí.

Snowden ukázal zásadní slabost evropské demokracie. Je prolezlá zájmovými oligarchickými a mocenskými skupinami, které myslí stejně antidemokraticky jako USA. A také se podílejí na jejich vedení světové politiky. Viz článek našeho čísla věnovaný přehledu politiky v Sýrii (Co vzal rok 2013). Evropská veřejnost tedy může vidět, jak málo tzv. "demokratické vlády" ve skutečnosti brání základní občanská práva a svobody. Mediální spektákl voleb a partajní koaliční cirkus je jedna věc, skutečné zájmy skryté za oblbováním občanů jsou věc druhá. Viz sérii tří článků Mediální manipulace z pohledu neomarxismu. Snowden ukázal, že demokracie dnes neslouží 99 procentům občanů, ale jednomu procentu vyvolených. To potřebuje planetárně špehovat zbylých 99 % právě proto, že se ho bojí více, než celého světového terorismu dohromady. Ten je naopak používaný jako nástroj světové velmocenské politiky, což tento rok ukázal více než kdykoliv předtím.

3. Mlčení placeného žurnalismu a mobilizace občanských hnutí za základní lidská práva

Poslední velmi důležitá okolnost bylo tříbení duchů na mediální frontě. Snowdenova "aféra" ukázala nejen proradnost demokratických vlád, ale i prodejnost mainstreamových médií. Sledovali jsme příklady skutečně nezávislých novin a novinářů ohledně fízlování (Alan Rusbridger, šéf Guardianu, před parlamentním výborem kvůli Snowdenovi), popřípadě činnost nezávislých novinářů jako Glenn Greenwald a další. Během zveřejnění děsivých faktů ohledně odposlechů se ukázalo velmi rychle, že máme trojí tzv. "nezávislý" tisk. Ten první je prostě koupený mediálními barony jako je u nás Babiš, Bakala a další. Autocenzura těmto pisálkům jasně řekne, kdy a co mají říkat, aby nepobouřili své zaměstnavatele. Druhá sorta vsadila na tzv. "neutrální" žurnalistiku a jen informuje o těch aférách, které již napsali druzí. A hlavně nezaujímá ke Snowdenovi absolutně žádný hodnotící postoj, což je dnes základní trend všech oligarchy vlastněných velkých novin, například v USA. Třetí skupina nezávislých novin píše o Snowdenovi stejně jako e-republika.

4. Snowden, občan svobodné respublica světových demokratů

Přihlásit se ke Snowdenovi je svým způsobem morální povinností každého skutečného demokrata. Zejména těch, kteří za komunistů nebo jinde byli vězněni kvůli svému politickému přesvědčení. Snowden ukázal, že stále existují hodnoty, které mají větší cenu než teplý flek v NSA či ve firmách, které páchají podobné svinstvo. A co je mnohem důležitější: Snowden nasazením vlastního života za určité hodnoty donutil ajťáky ve světě, aby přemýšleli o etické a politické hodnotě své práce. Hackeři na kongresu v Hamburku 2013 jasně řekli, že ajťácká činnost není neutrální, jak se tváří všichni správci sítí u nás. Technici za Hitlera také připravovali Cyklon B do plynových komor v Osvětimi a byli za to dobře placeni. Minimálně Snowden může říci, že s odposlechovou Osvětimi dnešního Západu nemá nic společného. A tím představuje výzvu pro ostatní ajťáky, kteří zatím strkají hlavu do písku.