Na webu se množí zprávy a příslušné konspirační teorie o tom, jak si americké firmy nechaly v USA patentovat virus eboly. V našich článcích často dokazujeme, v čem je USA šílená, zejména v zahraniční politice. Ale zrovna patentové věci to nejsou, tam mají pořádek. Příkladem je tato fotka indonézského makaka z Wikipedie.



Je to selfie makaka nečinně trávícího čas v rezervaci. Opičák si tuto fotku udělal sám a jak vidíte, docela se mu povedla. Wikipedie ji zveřejnila na svých stránkách a fotograf David Slater s ní vedl dlouhodobý spor o tom, že ji musí sundat. Nakonec rozhodl patentový úřad v USA, a to jednoznačně ve prospěch rozvojového makaka. Nález se odvolává na výklad autorského práva v USA (ke stažení zde). A tam se praví toto:

Copyright Office nemůže zaregistrovat žádná díla, která vytvořila příroda, zvířata nebo rostliny.

Takže DNA nebo jiné části viru eboly by podle tohoto výkladu nebylo možno patentovat. Jiná věc jsou jakékoliv změny provedené v laboratoři, to už je zásah člověka. Takže selfie makaka zůstalo na Wikipedii a fotograf svá práva na obrázek nemůže vyžadovat. Makak sice zařízení nevyrobil, ale vlastnoručně použil, a proto výsledek je přírodní dílo. Alespoň podle výkladu United States Copyright Office, Compendium of U.S. Copyright Office Practices, Third edition.