Prezident Obama pod tlakem korporátek chce na konci svého prezidentského období prosadit tzv. "transpacifickou smlouvu" (TPP) ve zkráceném režimu projednávání. Smlouva je oficiálně stále tajná. Pokud bude zvolen Obamou prosazovaný "fast track" projednávání v Kongresu a Senátu, pak ke smlouvě nelze při legislativním schvalování nic připojit, pouze ji přijmout nebo odmítnout tak, jak je dána. Senátorka Elisabeth Warrenová už oficiálně kritizovala celý postup Obamy a považuje smlouvu za zásadně nebezpečnou pro americké občany.

Připomeňme, že k této smlouvě se připojily pouze země přímo ovládané USA (Austrálie, sultanát Brunei, Kanada, Chile, Japonsko, Malajsie, Mexiko, Nový Zéland, Peru, Singapur, USA, Vietnam). Není zde ani jedna klíčová pacifická země BRICS, tj. Indie nebo Čína. Několikrát jsme psali, že smlouvy typu TPP nebo s Evropu připravovaná TTIP znamenají konec role státu a ekonomiky, jak ji známe od 19. století. Imperiální síla bude plně na straně globálních korporací, které budou stát mimo zákon států. Tím vznikne nová totalita ekonomického druhu. Podívejme se na konkrétní příklad z prostředí podobného připravované smlouvě TPP a TTIP.

Korporace legálně vydírají stát Salvádor

V připravované arbitráži podobného typu, jako to bude běžné v rámci TPP, má chudý stát El Salvador zaplatit penále 300 mil. dolarů kanadsko-australské těžební firmě zlata OceanaGold. To je celých 5 % HDP této země. Důvod stížnosti je jednoduchý. Tato země nemá vodu a nechce nechat své obyvatele umřít hlady a žízní. Proto odmítla žádost těžební firmy o příděl vody a půdy potřebné k těžbě zlata na vlastním území, o němž výsostně rozhoduje.

El Salvador tvrdí, že těžební společnost nedodržela ani minimální zákonné požadavky pro získání povolení. Navíc tato těžba zlata maximálně devastuje životní prostředí. A v této zemi je již nyní kontaminovaných 90 procent dodávek povrchové vody. A více než 50 procent z 6,3 milionu lidí bere pitnou vodu z jednoho rozvodí. Jeho další zamoření by mělo pro celý stát katastrofální následky.

Americké korporace tuto zemi historicky považují za svou kolonii už v rámci bývalé politiky tzv. banánových republik. Po oficiálním zamítnutí těžby podala těžařská společnost v roce 2009 žalobu u tzv. Mezinárodního centra pro řešení investičních sporů (ICSID), které podléhá Světové bance. Těžaři tvrdí, že vláda Salvádoru ohrožuje jejich investice. ICSID se chystá vydat své rozhodnutí někdy v roce 2015.

Klokaní tribunály podle TPP a TTIP

Připomeňme, že toto je typický případ postupu, který se po chválení smluv typu TPP a TTIP stane pravidlem. Psali jsme o tom už několikrát, viz příslušná hesla a články. Po schválení těchto smluv přestane existovat národní a státní zájem ve formě zákonem dané suverenity. V případě Salvadoru již vznikla občanská iniciativa Stop the Suits, Close the (Kangaroo) Court!. Tzv. "klokaní tribunály" jsou právě ony účelově zřízené obchodní soudy, které budou stát nad legislativou jednotlivých zemí.



Připomeňme, jak roste počet žalob podobného typu jako spor s OceanaGold. V roce 2000 to byly jen 3 případy. V roce 2013 bylo u ICSID zaregistrováno celkem 169 investorských žalob a nárůst je enormní, o celých 35 % ročně. A to tvoří celých 50 % jen spory těžařů o práva na ropu a zemní plyn proti latinsko-americkým zemím, tedy bývalým koloniím USA. Pro Salvádor by zaplacení pokuty znamenalo zničení již tak slabých pilířů sociálního státu a indiáni by přišli o svá historicky osídlená území. Ale tyto "detaily" korporace už dávno netrápí.