V první části úvahy nad očekávaným vývojem světové ekonomiky po zvýšení základní úrokové sazby americkým FEDem (najdete kliknutím zde) jsme konstatovali, že začíná praskání nafouknutých akciových bublin a blíží se konec petrodolaru jako světové rezervní měny. A s tím lze očekávat i nástup dlouhodobé stagflace. Stagflace znamená kombinaci růstu nezaměstnanosti, pádu ekonomik, který je doprovázen rozsáhlou inflací.

Globální ničení ekonomiky

Vše, co doposud FED prováděl, bylo vyvolání nejdestruktivnější politiky v nejméně vhodnou dobu s cílem vyvolat chaos a umožnit „globální hospodářský reset“ pod hlavičkou MMF a OSN. Proč v nejméně vhodnou dobu, přes veškerou samochválu Baracka Obamy za úspěchy posledních sedmi let jeho vlády, ukazují názorně všechny grafy a tvrdá fakta, uveřejněná na DWN.de, který jsme zveřejnili nedávno (Skutečný stav USA po Obamovi v grafech). Přiznání Richarda Fischera, bývalého prezidenta dallaského FEDu: „FED manipuloval akciové trhy, pád je nevyhnutelný“. Je zvláštní, že když krysy opouští potápějící loď, začnou obvykle mluvit. Neříká nám sice nic, co by člověk s otevřenou myslí nevěděl, ale budiž. FED totiž často svou vinu na nafukování akciové bubliny popíral. A R. Fisher při tomto hlasování zvedl ruku pro nulovou úrokovou politiku a kvantitativní uvolňování. V interview pro televizi CNBC říká:

Co udělal FED – a já jsem byl součástí této skupiny - bylo, že jsme od roku 2009 rozjeli enormní rallye na trhu. Nepřekvapuje mne, že po oznámení zvýšení úrokové sazby v prosinci 2015 šly okamžitě ceny akcií dolů.

Jinak se také Fischer vyjádřil, že „se Federální rezervy staly obrovskou zbraní, které došla munice. Všechny centrální banky ECB, Japonská centrální banka atd…, všechny jely podle jejího mustru, ve stylu velkého kvantitativního uvolňování, čili roztočení ďáblova kola tisku nekrytých peněz. To přece není způsob, jak by měly pracovat trhy. Další výroky tohoto finančního experta bez charakteru najdete zde. Je však na čase, aby bylo mlčení hlavních médií prolomeno a začala se říkat pravda, stejně jako v případě zamlčování událostí kolem Silvestra v Kolíně a jiných městech Evropy. Zvýšením úrokové sazby FED zasadí dolaru dle Triffinova dilematu smrtelný úder a urychlí konec petrodolaru.

Ropná válka a konec petrodolaru

Jak si vysvětlit, že producenti ropy odmítají snížit těžbu ropy, přestože jsou sklady plné a mezinárodní poptávka klesá. Tankery stojí dlouho v řadě na otevřeném moři a musí čekat na vykládku a dokonce se některé naložené v půli cesty vracejí do místa nakládky. Je to kvůli tomu, že se očekává diverzifikace fakturace ropy v různých měnách, aby se cena ropy opět stabilizovala?

Právě Rusko i Čína v současné době připravují jiná kritéria pro hodnocení ceny ropy a odtrhnutí se od systému „benchmark“ Brent. Zkušebně už proběhla simulace tvorby ceny pod názvem „Ural“ na Petrohradské International Mercantile Exchange burze v listopadu. Rusové nechtějí být dále závislí na účtování cen v dolarech, poněvadž ceny ropy dle značky Brent jsou ovlivňovány velkými investičními bankami jako Goldman Sachs, Morgan Stanley, JP Morgan Chase a Citibank. Podle nastaveného systému Brent běží oceňování dvou třetin světového obchodu s ropou, ačkoliv tento severský druh ropy ze Severního moře činí pouze 1 % z celkové těžby ropy na světě. Více najdete zde.

Tady začíná být půda hodně horká, neboť ruský „benchmark“ pro ropu bude mít dalekosáhlé důsledky pro světový obchod s ropou a samozřejmě dolar. A z toho vyplývají i velká bezpečnostní rizika z hlediska možné horké války mezi USA (NATO) a Ruskem.

Není bez zajímavosti, že Obama najednou zrušil 40 let starý zákaz exportu americké ropy. Tím se stává i USA dalším hráčem na trhu, soutěžícím o kousek koláče v době převisu nabídky na trhu. Jakou to má logiku? Silný dolar poháněný zvyšováním úrokové sazby Fedem potáhne cenu ropy ještě dolů a státy OPECu nebudou mít důvod setrvávat u dolaru. Koneckonců Saúdové již naznačili, že nebudou trvat na placení v dolarech.

Konec petrodolaru však zlikviduje dolar jako rezervní měnu a jeho konec umožní nástup nové světové měny, která povstane ze SDR (umělé měnové jednotky Mezinárodního měnového fondu) jako Fénix z popela. O tom jsme psali již v loňském roce v článku (Strategické vykročení na cestě k jedné světové měně a jedné světovládě).

Mediální vytěsnění ekonomiky a vyvlastňování (bail-in)

V Itálii a Portugalsku proběhlo za nezájmu médií na konci roku zachraňování bank a uplatnění metody „bail in“. Záchrana bank tímto stylem, kdy místo pravé kapsy daňového poplatníka a převedením dluhů bank na státy bail-out (EFSF, EMS, Bad Banks..) se sáhne do levé kapsy, lidem se seberou úspory z účtů a akcionáři a podílníci bank přijdou o své investice. Tato nová směrnice, která je vydávána eufemisticky za ochranu státních peněz a tedy nás všech, je v EU platná od 1. ledna 2016 pod vznešeným názvem BRRD – „Bank Recovery and Resolution Directive“ a byla vyzkoušena na Kypru.

Renziho vláda a italský parlament však přijaly ještě před koncem roku mimořádný zákon, který dovolil vyvlastnit vklady i pod 100 tisíc eur ještě před platností evropské směrnice. Že to nebylo v souladu s EU směrnicí, která má chránit vklady pod 100 tisíc eur? Renzi si to nechal narychlo schválit v Bruselu Evropskou komisí. A šlo to tentokrát velmi rychle. A bez průtahů. Celkem čtyři menší italské banky (Banca delle Marche, Banca Popolare dell´Etruria, Cassa di Risparmio di Ferrara a di Chieti) byly „zachráněny“. Ale o peníze přišlo 130 tisíc drobných akcionářů (neměly ony chráněné přednostní akcie) a 12 500 podílníků a střadatelů, zejména z řad věrných penzistů, kteří si zde šetřili na stáří a přišli celkem o 750 milionů eur. A dnes se otřásá v základech nejstarší italská banka Monte Paschi di Siena. O postupu v Portugalsku více zde.

Evropské banky sedí na nesplatitelných úvěrech ve výši jednoho bilionu eur. To jsou oficiální data ze studie EBA (European Banking Authority), která proklepla 105 bank v 21 evropských zemích. To je údajně víc než u amerických bank. A o to od roku 2008 přece šlo: roztočit dluhovou spirálu tiskem peněz, aby se dosáhlo co největšího zadlužení evropských států a bank.

Styl bankovního a politického teroru

Teroristé zaplacení a teroristé opravdoví z řad chamtivých finančníků a politiků mají našlápnuto. Rok 2016 bude turbulentním rokem, kdy má být pozornost většiny obyvatel Evropy soustředěna na „boj proti terorismu“ a invazi uprchlíků. Brzy poznáme, zda události silvestrovské noci v Kolíně a jinde měly být pouhou generální zkouškou před skutečnými údery Západem vycvičenými a financovanými IS bojovníky. Vládnoucí elity v EU a USA potřebují tyto vedlejší scény, aby zakryly skutečný průběh akcí skutečných teroristů - mezinárodních finančníků a elit, kteří chtějí centralizovat všechny globální politické a finanční struktury. To pochopitelně bude v období chaosu a represí vůči vlastnímu obyvatelstvu mnohem snadnější.

Ale i jiné vedlejší dějové linie mohou být na programu. Například falešné paradigma typu "Západ proti Východu", tj. geopolitická úloha Číny a Ruska, možné vyvolání dalších regionálních válek a konfliktů, včetně té horké mezi NATO a Ruskem. Panika, hlad, loupeže, manipulace s počasím a zoufalství volá vždy po „pevné ruce“ a nakonec i po jednom Vůdci. Jen připomínám článek kolegy Masakr v Oděse 2014 a zapálení Říšského sněmu 1933.

Možná se zdá být přitažené za vlasy, že by pouhé zvýšení základní úrokové sazby FEDem mohlo vyvolat celosvětové zemětřesení a výše popsané negativní procesy, ale to byl znovu jeden důležitý moment naší historie. Ta se píše dnes stejně jako tehdy v roce 1927, když začal FED zvyšovat úrokovou sazbu z 5,5 na 6,5 procenta. Přestože není situace růžová, jedno pozitivum tu je: Pravda pomalu vylézá na povrch.

První část
Vyhlídky v roce 2016: Co můžeme očekávat po nulové úrokové politice centrálních bank (část I.)


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 500 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!