Ke dnešnímu týdnu se obyvatelům Liberce podařilo posbírat 9 500 podpisů pro referendum. Potřeba jich bylo 8 100 a tuto hranici aktivisté pokořili již ke dni 29. 3. 2013. Naplňuje se tak cíl organizátorů mít 10 000 podpisů. Je naprosto zřejmé, že prodej letiště, TSML a dalšího strategického majetku města není jeho obyvatelům lhostejný. Důvody města prodávajícího pod cenou jsou na jedné straně pochopitelné, protože se tak snaží vyřešit faktický krach financí. Je třeba vědět, že na začátku roku 1990 mělo toto město téměř největší komunální majetek na obyvatele v republice. Dnes už není schopno splácet své dluhy. Otázkou je, jak se do takové tíživé situace dostalo.

V naší republice není takovou samozřejmostí pořádat referenda, jako je tomu například ve Švýcarsku. Občané mají právo spolurozhodovat o společném prostoru, kde žijí jak oni, tak i vedení radnice, kraje, parlamentu. Město již značnou část svého majetku prodalo (zámek, Simonova vila atd.), či ho prodává, například dvě vily ohodnocené na 26 milionů. Vily se městu prodat nedaří. Proto jde s cenou o pět procent dolů, aby získalo peníze do městské kasy. Prodejem dalších nemovitostí by město získalo peníze, ale nijak by to neřešilo jeho situaci v příštích letech.

Výsledek referenda bude pro město závazný, jak se stalo např. v Plzni. Doba velkých privatizací měla odeznít s 90. léty, prodej městského majetku jen oddálí finanční problémy města (má přes dvě miliardy dluhů). Sportovní neveřejné letiště v Liberci má mezinárodní status a svou velkou plochou je jedním z posledních rozvojových ploch v Liberci. Na listopadovém zastupitelstvu se schválil prodej pozemků, které patří do areálu letiště za minimální cenu 106 milionů. Kdyby město samo převedlo část pozemků na plochy k bydlení či k jiným účelům, mohlo by vydělat v dalších letech mnohem více než tímto hloupým prodejem.

Generaci mladých Liberečáků (k níž patřím) ani těm následujícím generacím nezbude ze společných prostor a majetků města téměř nic. Naše poslední šance je místní referendum. Možnost místního referenda je proto nesmírně důležitá i pro další občanské aktivisty v jiných městech, kteří by se chtěli vydat podobnou cestou. Také mladší obyvatelé měst tak dostanou impuls k tomu, aby pochopili, že účast na občanských aktivitách má opravdu cenu. Referendum se tak pro mou generaci či ty následující může stát nástrojem, jak vedle voleb ovlivňovat aktivně politiku.