Omluva centrálního bankéře z Fedu zní jasně: tisk peněz má sloužit k přerozdělování od pilných směrem k bohatým. Konečně to někdo z bansterů řekl na plná ústa. Program kvantitativního uvolňování (QE), je největším programem ve prospěch velkých bank v dějinách USA. Evropa nedělá nic jiného, než že pokračuje ve stopách strýčka Sama. Odtud snižování úrokové sazby téměř až na nulu, které nemělo nejmenší efekt na výraznější oživení a pokles nezaměstnanosti. Nakonec tu máme i poslední oslabení české koruny, které neznamená nic jiného, než přerozdělení a další odsátí zdrojů z české ekonomiky směrem ke globálnímu lichváři.

To pochopitelně víme a mluvíme o tom na e-republice už celý rok. Jen ekonomický hlupák by se nechal zmást rétorikou našich centrálních bankéřů o tom, jak poroste naše ekonomika díky jejich zásahům. Viz článek Komu slouží současná monetární politika ČNB. Možná by si měli přečíst přiznání bývalého centrálního bankéře amerického Fedu. Andrew Huszar se totiž omlouvá americkým voličům za svoji spoluúčast na tomto mega podvodu.

Původně se tento tisk levných peněz, ke kterým se ovšem dostali jen někteří, měl nazývat „uvolňováním úvěrové emise“ a ospravedlněním tohoto kroku bylo podle slov šéfa Fedu Bena Bernankeho měla být „pomoc ekonomice“ a snížení nákladů na hypotéky tak, aby se majitelé domů, kteří se ocitli v nouzi, dostali k levnějším penězům. Dobré úmysly vedou ovšem často víme kam.

V tomto bankéři se asi pohnulo svědomí, jinak se to nedá vysvětlit. Nebo chce do politiky, kde jsou potřeba finance, ale i hlasy voličů. Andrew Huszar se přiznal, že si je vědom svého podílu na něčem, co nesloužilo ani reálné ekonomice, ani pracujícím lidem a posílilo jenom banky a urychlilo nafukování akciové bubliny. V důsledku tohoto programu malý kartel bank kontroluje nyní největší balík bohatství v USA.

Huszar pracoval ve Fedu do roku 2008, pak přešel ke společnosti Morgan Stanley na Wall Street. V roce 2009 byl však požádán, aby se vrátil zpět do Fedu a vypomohl při nákupu hypotečních cenných papírů v hodnotě 1,25 bilionu dolarů během 12 měsíců. Až do té doby se nikdy nestalo, že by americký Fed vykoupil byť jen jediný hypoteční zástavní list. Nakupoval denně tolik, že si byl vědom, že tato operace totálně deformuje trhy a manipuluje s cenami. Cílem ovšem bylo prezentovat, že Fed ví, co dělá.

Efekt se ovšem nedostavil. Banky investovaly levné peníze do akciového trhu a nikoliv do ekonomiky. V roce 2009 dosáhl Wall Street historicky rekordních zisků. Huszar s několika spolupracovníky vyjádřili své obavy o účinnosti QE, jejich námitky šéfové Fedu nechtěli poslouchat. Ti se bavili pouze se šéfy velkých bank a hedgových fondů. Analytik společnosti PIMCO Mohammed El-Riam spočítal, že Fed sice nalil do trhů 4 biliony dolarů, ovšem efekt oživení činil pouze 0,25 % růstu. Vydělal Wall Street, a jak! Celkem 0,2 % z celkového počtu bank kontroluje 70 % amerického majetku. Akciové kurzy se od roku 2009 ztrojnásobily a indexy Dax a Dow vylétly do nebe.

Uzavření kartelové dohody mezi centrálními bankami, o které jsme psali nedávno(Tiskaři nekrytých peněz vytvořili celosvětový kartel), bude mít za následek přenesení této horečky do Evropy. Konec je v nedohlednu a nástupkyně Bernankeho Janet Yellenová hodlá v nastaveném kurzu pokračovat. O ní jsme zatím pozitivně psali v článku Janet Yellenová, nová šéfka FED. Ovšem až ta bublina praskne, tsunami hyperinflace se přelije do reálné ekonomiky a už nebude cesty zpět.