Zhruba za týden začne platit zvýšení exportních cel zavedené prezidentem Trumpem, které zatíží čínské zboží dovážené do USA v hodnotě zhruba 200 miliard dolarů. Společně s předešlými daněmi to bude dělat asi 300 miliardový balík cel. Globalisté jsou proti, jak v EU, tak CZ-banksteři (a zejména "Tibeťan"), ve Spojených státech pak celý deep state. Jestliže jsou globalisté globálně proti, tak je dobré se podívat na celkovou situaci. Hloupě nadávat na Trumpa jako rezervní kanál vzteku je sice žádoucí a užitečné pro zdánlivou nezávislost korporátního tisku, ale nikoliv pro nás, protože my jsme nezávislí doopravdy.

Pozice deep state napojeného na jedno promile vyvolených je celkem jasná. Nikdy nebude lépe, než je teď. Čína dodává pro americké chudáky za dluhové US-dolary, kterých si privátní FED natiskne, kolik chce. Takže Walmart a 40 miliónů Američanů na žebračenkách jsou zajištěni tiskem bankovních rotaček na zelené papírky a na státní dluhopisy. Jenže dluhové dolary musí zůstat alespoň ve formálním oběhu tím, že je někdo vezme, uloží zpět do daňových rájů kontrolovaných USA a tam je nechá zkompostovat na 10 let skrze inflaci. Zbytek umořování úroků z US-dluhopisů, které musí USA platit ve formě výnosů, se zafinancuje válkami za suroviny, aby byly zadarmo pro americké a pro světové monopolní výrobce. A také se zvedne telefon, aby vazalové kupovali US-zbraně a další nesmysly v dolarech. Viz článek Hlavní nepřátelé Česka aneb Jak se kompostuje dolar. Globalisté musí donutit celý svět, aby vyměnil práci a poctivé zboží za finanční a dolarový šrot. Pokud to bude fungovat, bude globalistům blaze a postupně si koupí za zelené papírky celý svět. A obchod s Čínou je přímo zářným příkladem tohoto neoliberálního podnikání.

A nyní ke clům v USA. Trump na rozdíl od globalistů musí udržet na živu střední třídu, která ho volí. Pentagon, Wall Street, bankstery a CIA má až na druhém místě, protože tam je málo těch, kteří ho volí. Jedno promile je volebně bohužel jen jedno promile, když na to doopravdy přijde. Trump má rád jednoduchou aritmetiku, která se mu vyplácí. Nyní donutí průmysl USA, aby začal dělat to, co si odvykl, tedy vyrábět běžné průmyslové zboží. A to je veliký obchod a veliký zisk pro střední třídu, která jistě bude Trumpa volit. Naopak globalisté potřebují jako všude plundrovat lidi přes ničení sociálního státu formou speciálních daňových úlev pro jedno promile. To vydělává na válkách a na bankovních zlodějnách, zatímco střední třída vydělává na normální výrobě. Graf federálního statistického úřadu USA ukazuje podíl zaměstnanců v průmyslu. Křivka jasně ukazuje, jak neoliberalismus zatočil s dělníky a střední třídou během 10 let, přičemž to nebylo kompenzováno tím, že by lidé šli masově pracovat jinam, ale stali se nezaměstnanými, nebo jim klesla životní úroveň.



Ta klesající křivka jsou hlavní Trumpovi voliči, protože Demokraté slouží "deep state" na způsob clintonitů. Socialisté a nová levice jsou zatím v USA dost slabí, to přijde až v další generaci. Trump chce zdravou politiku vyrovnaného rozpočtu a plné zaměstnanosti. Tato politika mu přinese voličské hlasy a donutí Američany znovu získat průmyslové dovednosti, které ztratili, včetně technologického vývoje a výroby spotřebního zboží.

A nyní k Číně, kde opět platí, že na embargu prodělává jen zdánlivě. Za prvé, přestane recyklovat zelené papírky ve stylu "zboží za inflační dolar". To je pro Čínu ohromný zisk, protože jüan posílí pozice jako světová měna. Za druhé, tento současný styl obchodu ruinuje Čínu dlouhodobě, protože je krmelcem USA, jako je Česko krmelcem EU. Čína má ohromný vnitřní trh a musí ho postupně nasytit. Ale nejprve musí vyrobit poptávku a tu vytvoří jen tehdy, když lidem zvedne platy. A to také Čína udělala. Viz poslední daňové reformy výhodné pro chudé a pro střední třídu, a naopak vyšší daňová zátěž pro zahraniční korporace a pro čínské jedno procento (data ZDE). Také reforma korporátních daní je výborná, protože směřuje daňové úlevy do podnikání v rámci sociálního státu. Neoliberalismus dělá pravý opak a živí hlavně bankstery, jako například český mafiánský kapitalismus. Viz článek Proč se musí ve vykrádaném Česku zavést bankovní daň. Takže chudí v Číně na zvýšení celních tarifů vlastně už teď vydělali, což je dobrá zpráva, protože těch chudých je celá miliarda.

Mohli by však prodělat tím, co udělali čeští banskteři u nás, totiž umělým snížením kurzu (Banksterské praktiky současné ČNB). Ale to by normální lidi v Číně postihlo jen málo, protože Čína má stále plošně fungující socialismus. Naopak by to postihlo vyšší střední třídu, která při silném kurzu více jezdila ven a turisticky utrácela za eura a dolary, popřípadě kupovala luxusní zboží ze Západu. A čínští podnikatelé musí začít hodně dobře počítat, do čeho vrazí své i půjčené jüany, které budou mít v případě devalvace měny menší hodnotu při nákupu zahraničních technologií. Tím vzroste tlak na domácí výrobu a výzkum, což je dobře. Takže Čína na tom dlouhodobě vydělá, protože si posílí domácí trh a výrobu. A to v konečném důsledku znamená oslabení dolarové hegemonie.

Další důvod výdělku je daný tím, že embargo posílí podniky se státní účastí v Číně, kam jde podpora státních investic, což činí asi 70 % z celkového objemu podpory průmyslu. Blok na dovážené spotřební zboží do USA bude valorizovat velké firmy, které jedou v obchodní politice státem fedrované Hedvábné stezky. To znamená méně divokého kapitalismu na způsob Foxconn a Apple a více čínského socialismu na způsob porýnského kapitalismu, který funguje ve Škodovce (státní účast 20 % ve Volkswagenu) i s jejími platy. Čína bude muset zrychlit hledání nových trhů. To znamená v první fázi zásadní investice do infrastruktur zemí, kam se bude dovážet a popřípadě i vyrábět. A to se dnes také děje. Takže embargo znamená, že EU a USA budou ještě rychleji vytlačovány z Asie a z Afriky.

V neposlední řadě umožňují odvetná opatření Číně, aby cíleně podporovala vlastní výrobu blokací vybraných US-produktů. Opačně platí, že Čína posílí vztek Američanů proti clům v těch oblastech US-produkce, kam zamíří odvetné čínské daně. Čínská odpověď je v řádu asi 60 miliard dolarů, což sice není mnoho, ale v USA už to znát bude. Zejména v zemědělství, protože Čína si bude brát všechno od Rusů. A to Spojené státy jistě chtěly, aby rychle rostl obchod Číny a Ruska. Ten na tom byl dost mizerně, ale teď se to zlepšuje, viz tento graf.



Jejich vzájemný obchod běží v rublech a jüanech, což znamená další tlak na dedolarizaci jejich ekonomik. Navíc Rusové pomáhají Číně tím, že zrušili US-dluhopisy a jako rezervní měnu nakupují do státní kasy hlavně zlato, pak jüan a něco málo eur. A Rusové na embargu vydělají tím, že spotřební zboží Číny půjde do Ruska. To zmenší závislost Ruska na Západu, ale na druhou stranu bude laciný čínský dovoz likvidovat jejich domácí produkci. Putin ale není hloupý a zákonem může tyto dovozy upravit, jako to udělal Trump. Nebo se může s Čínou dopředu dohodnout na ekonomické reciprocitě, což je typický ruský postup. Čína se bez ruských surovin neobejde.

Takže suma sumárum je pro 99 procent nás, normálních lidí, celkem dobře, že se postupně odstraňuje zásadní nerovnováha v ekonomické bilanci USA-Čína. V konečném důsledku to znamená, že americký imperialismus povede méně válek za laciné suroviny a bude menší tlak za ožebračování států typu Venezuely. A česká kolonie si také bude moci trochu oddechnout, protože dostane méně telefonátů na nákup předražených a morálně zastaralých amerických zbraní. Kongres USA schválil prodej 16 vrtulníků do České republiky za 23 miliard korun. Jenže původně mělo české ministerstvo obrany v plánu pořídit pouze 12 vrtulníků za cenu 12 miliard. To je ta vazalská cena české kolonie na udržování korporátního fašismu v USA. Viz reakce bývalé ministryně obrany, cituji podle Sputniku: „Ta cena nám nějak neustále roste a roste. O 10 miliard více než loni a kvalita nesplňuje původní specifikaci vrtulníků armády. Kvalita dolů, cena nahoru. Ale za ty dobré vztahy s USA nám to jistě stojí.“ A kapitalistická soudružka Šlechtová, bývalá ministryně naší domobrany, má jistě pravdu. Dobré vztahy s USA jsou nad zlato, které už stejně nemáme, neb se ho ČNB zbavila podobným způsobem jako všeho ostatního, co ještě mělo v tomto státě nějakou cenu. Budeme jistě všichni rádi, když naše prodejná politická reprezentace bude těchto telefonátů dostávat méně, nebo dokonce vůbec žádné. Takže Trumpovo rozhodnutí je v dlouhodobé perspektivě dobré i pro nás. Posílení normální výroby v USA znamená menší vliv Pentagonu a deep state, což zmenšuje riziko války s Ruskem.
---
Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!