Načítání...
 

Zbraně v USA

2013 / 03
Strana 1 / 2

Diskutovat k číslu 01 můžete kliknutím zde. Chcete-li diskutovat, musíte se zaregistrovat.
Image

Americká nej…

redakce

Soukromé vlastnictví střelných zbraní v USA mnohonásobně převyšuje vlastnictví zbraní v jiných zemích. Se svými 270 miliony registrovaných střelných zbraní na 305 a půl milionů obyvatel jsou Spojené státy nedostižná a pravděpodobně nedostižitelná světová jednička. Prvenství přepočtené na 100 obyvatel dává sumu 90 střelných zbraní, tj. 9 občanů USA z 10 vlastní střelnou zbraň nebo obráceně: celý jeden obyvatel z 10 střelnou zbraň nemá. Neobyčejně zajímavá je také představa 90 ozbrojených Amíků proti 10 neozbrojeným, zvlášť když si uvědomíme, že v těchto číslech jsou nasčítány i děti a staří lidé.

Zasloužené prvenství USA vynikne při srovnání se světovou dvojkou, islámskou Jemenskou republikou. Jemen se svojí občanskou válkou v roce 1994, účastí v revolučním Arabském jaře 2011 a také s obyvatelstvem, které tvoří sunnité a šíité zhruba půl na půl, by měl nárok šlapat světové jedničce na paty, ale 61 střelných zbraní na 100 obyvatel na to prostě nemá. O polovinu dolů za Jemenem je Německo (30 na 100), zajímavá je Čína (3,5 na 100) a Nigérie (1 na sto). Další státy zde na interaktivní mapě.



Na jiné interaktivní mapě se ukazuje, že USA je prostě nej i v počtu obyvatel věznic. Se 756 vězni na 100,000 obyvatel vede nad Ruskem (629), Rwandou (604) a Kubou (531).

Primát drží Spojené státy i v počtu vražd. V roce 2011 (novější data zatím nejsou k dispozici) bylo v USA zavražděno 12,664 lidí, z toho 8,583 zastřeleno.

Co dodat? Američané jsou prostě nej, nej a nej. Good luck, America!

'


Masakry budou pokračovat!

redakce

„Masakry v dohledné době neskončí“, napsal americký sociální kritik a filmař Michael Moore] v reakci na poslední masakr v Sandy Hook, Newtown, Connecticut (27 mrtvých). Stejný názor vyjádřil už v rozhovoru s Piersem Morganem v pořadu stanice CNN v červenci 2012 po masakru, který se odehrál při půlnoční premiéře filmu Batman na předměstí Aurora, Denver, Columbia (12 mrtvých, 29 zraněných).

Zbraně se v Americe už nenosí do banky, ale z banky!

V úvodní scéně dokumentu Bowling for Columbia si Michael Moore na základě inzerátu otevřel účet v bance a jako bonus k účtu získal zbraň. Zbraně se v Americe už nenosí do banky, ale z banky. Viz úvodní video.



A zatímco veřejná debata se zabývá řešením symptomů, Moore hledá příčinu zoufalého stavu, viz tento článek, z něhož citujeme. Stejný názor vyjádřil už v rozhovoru s Piersem Morganem v pořadu stanice CNN v červenci 2012 po masakru, který se odehrál při půlnoční premiéře filmu Batman na předměstí Aurora, Denver, Columbia (12 mrtvých, 29 zraněných).

Je větší kontrola zbraní řešením?

„Nechci se účastnit současné veřejné debaty o tom, jestli bychom měli nebo neměli mít povoleno vlastnit tolik zbraní, kolik se nám zachce. Pokud konzervativci říkají, že zbraně nezabíjejí, já k tomu dodávám: zbraně nezabíjejí, Američané zabíjejí! A děláme to víc než kdokoliv jiný. Levice, liberálové, věří, že větší kontrola vyřeší celý problém. Já si to nemyslím. Samozřejmě, méně střelných zbraní znamená také méně vražd, ale je třeba vidět, že tento problém je širší a souvisí s naší kulturou.
Co je to s námi, s Američany? Proč teď a proč my? Naše násilná minulost? Filmy plné násilí a počítačové hry, které hrají naše děti? Ostatní národy mají také násilnou minulost, sledují ty samé filmy plné násilí a jejich děti hrají ty samé počítačové hry. A např. v Japonsku se počet zastřelení pohybuje mezi nulou a sedmi, v Kanadě okolo dvou set a v Británii je to zhruba čtyřicet za rok . V Americe je to přes 12.000!“







linka_10px.jpg

Zbraně do škol, jakýmkoliv způsobem

redakce

Americká společnost je v postoji ke zbraňové politice polarizovaná. Na jedné straně se objevuje kritika politiků a výzvy ke změnám v zákonech o zbraních, které by zajistily skutečnou bezpečnost obyvatel USA. Požadavky přichází od samotných politiků a významných osobností, které na tiskových konferencích a při různých jiných veřejných událostech adresují své výzvy prezidentovi a kongresu, ale obracejí se i na společnost jako takovou. K nim se zespodu připojují řadoví občané s peticemi požadujícími zákaz držení poloautomatických střelných zbraní a používání vysokokapacitních zásobníků na střelivo. Tento typ zbraní (assault weapons) byl v USA zakázán zákonem z roku 1994 (Bill Clinton), jehož desetiletá platnost vypršela v září 2004. Četné pokusy o znovuuvedení zákona v platnost na federální úrovni (demokratka Carolyn McCarthy – 2003, 2005, 2007; republikán Mark Kirk 2008; Barack Obama; generální prokurátor Eric Holder) nebyly úspěšné především díky aktivitám zbraňových lobbystických skupin NRA a GOA.

Ve veřejném dění v USA po posledním masakru v základní škole Sandy Hook v Newtownu ve státě Connecticut, existuje i druhá strana barikády. Také obhájci volného nošení zbraní využívají petice jako nástroj k prosazování názoru veřejnosti. Ale požadavky jsou radikálně odlišné. Američtí občané, pokud nasbírají alespoň 25.000 podpisů během 30 dnů, mají právo na to, aby se Bílý dům jejich záležitostí zabýval a odpověděl na ni.

Podmínka byla splněna nadstandardně (zatím 102.780 podpisů) v případě petice žádající deportaci britského moderátora televizní stanice CNN Pierse Morgana. Petice tvrdí, že Morgan zneužívá svou pozici moderátora k napadání 2. dodatku Listiny práv Spojených států amerických (Bill of Rights) zaručujícího právo vlastnit zbraň. Britský moderátor ve svém pořadu vedl rozhovor, ve kterém svému hostu sdělil, že je hlupák a dokonce idiot. Byl to rozhovor s výkonným ředitelem Amerických vlastníků zbraní (Gun Owners of America, GOA) Larrym Prattem a rozhodně stojí za zhlédnutí.