Načítání...
 

Blízký východ, už blízký

2015 / 2
Strana: 1 / 2


OddelovacModry

Nadpis naznačuje základní dilema, o němž píšeme již dva roky. Závěr článků věnovaných Sýrii, Libyi a Jemenu končí stále stejná fráze: „Kdo s terorem zachází, ten s ním také schází.“ Vlna uprchlíků již Evropu dostihla, a nyní přijde i fáze teroru. Nelze v jednom konci světa provozovat lokální války a podporovat teror a doufat, že vyvázneme bez trestu. Vraždění na Blízkém východě přestalo být abstraktním problémem, a stalo se reálnou skutečností naší domácí politiky. Zatím se o ní lže a fakta se tvrdě manipulují. Ale Blízký východ se stal blízkým, nepříjemně blízkým.

OddelovacModry

Jemen, klasický scénář US-politiky

redaktor

Po Libyi, Iráku, Sýrii, Afghánistánu následuje další strategický ústup USA. Podejme dva důvody nenávisti k USA politice v této zemi, o nichž jsme psali v rozmezí dvou let.

V lednu 2011 zatkla jemenská vláda jednoho z nejznámějších nezávislých novinářů jménem Abdulelah Haider Shaye. Po 34-denní vazbě byl obviněn z trestných činů "vázaných na teroristickou činnost" a dostal 5 let vězení. Novinář se stal okamžitě vězněm svědomí a proces odsoudily všechny velké organizace hájící svobodu tisku a lidská práva: Amnesty International, Human Rights Watch, Committee to Protect Journalists a také International Federation of Journalists. Navíc se za statečného novináře postavili vůdci kmenů v Jemenu a veřejně protestovali proti rozsudku. A to v pouštním Jemenu něco znamená, proto byl prezident Ali Abdullah Saleh připraven Shaye propustit.

Jenže pak do procesu osobně zasáhl prezident USA Barrack Obama. Prezident USA prohlásil dne 2. února 2011 ohledně novinářova omilostnění prezidentem Jemenu, že má "velké obavy z předpokládaného propuštění na svobodu". Novinář tedy zůstal 3 roky ve vězení a byl propuštěn až nyní. Abdulelah Haider Shaye za nebezpečného teroristu? Tento novinář udělal to, co by asi žádný oficiální český novinář už dnes neudělal: šel si do terénu osobně zjistit fakta. Pentagon bombardoval střelou BGM-109D Tomahawk se 166 kazetovými bombami osadu Al-Majalah dne 17.12. 2009 jako teroristické hnízdo, pochopitelně úspěšně. Jenže oficiálně tuto akci provedly jemenské vzdušné síly vlastními letadly a takto to bylo vytroubeno do světa. Novinář tam jel, sebral zbytky munice, spočítal roztrhané ženy (celkem 14) a děti (celkem 21) a napsal o tom zprávu.

Klíčové bylo, že USA použila nejen dálkovou střelu s plochou dráhou letu, ale navíc i kazetovou munici, která je oficiálně zakázaná, protože zabíjí civilisty. Ve filmu Dirty Wars, který natočil jeho americký kolega, investigativní novinář Jeremy Scahill, vystupuje jemenský politický vězeň jako jedna z prominentních postav popisující špinavé války Západu. Trailer filmu najdete zde.






Situace v Jemenu a Sýrii, červen 2015

red

Poslední článek z dění v Sýrii se nazýval Fakta o Sýrii aneb boj o Aleppo a Golany. Tehdy muselo odhodit masku Turecko. Překvapivá ofenzíva SAA průlomovou operací osvobodila města (anglicky) Bashkoy, Ratyan a Hardetneen na sever od Aleppa. Ale stovky teroristů (Al-Nusra, Al-Šamía, Hnutí Hazm) a odpůrců Asada ze skomírající FSA se spojily a Turecko je přímo vyzbrojuje konvoji zbraní a munice. Proto musela SAA prozatím vyklidit Ratyan, protože tomuto náporu zbraní nemohla odolat.




Nápor teroristů Al-Nusry a hlavně ISIL byl masívní zejména v oblasti Idlibu (cca 5000 tis.) a byli přímo podporovaní Tureckem, Katarem a Saúdskou Arábií, nepřímo přes USA, EU a NATO. Na Golanech teroristy z Al-Nusry a jejích odnoží speciálně založených pro obranný účel Golan přímo podporuje Izrael. Al-Nusra je tedy praporečník demokracie, alespoň v očích Západu. Podpora těchto extrémních uřezávačů hlav šla tak rychle, že veřejnost by si na to asi nezvykla, protože má zažité schéma teroristů staré asi tak dva roky. Tak se jí tato fakta jednoduše tají. Sýrie již zajala první vojenské poradce Saúdů a Turecka v bojích kolem Idlibu, včetně jejich spojovací techniky, takže můžeme čekat zajímavá odhalení. Důsledkem tvrdé ofenzívy teroristů Al-Nusry a ISIL podporovaných západními zbraněmi, poradci a informacemi je dobytí Palmyry a velké části území kolem Idlibu.

Tichá vzpoura alavitských generálů

Reakce armády byla dvojí. Za prvé, alavitší generálové kolem Assada nechtějí uznat, že ofenzívy vedli špatně, protože vyčerpali již tak vyčerpané vojsko na rozsáhlém území, které v žádném případě nešlo strategicky udržet. Výsledkem bylo přetnutí komunikací a dobytí izolovaných posádek. Naopak se jasně ukázalo, že strategie spojenců, tj. Íránu a Hizballáhu, má zcela opačný účinek. Hizballáh nyní ve velkém stylu čistí po odtání sněhu celé pohoří Kalamún, kde Al-Nusra zabírala rozsáhlé enklávy a kontrolovala přechod pro přístup zbraní z Libanonu. S tím je konec, protože poslední klíčové průsmyky byly dobyty a šéf teroristů je na útěku do libanonského Arsalu, kde mají teroristé Al-Nusry kmenovou oporu.

Mapa ukazuje strategii Hizballáhu. Pomocí dronů a špionáže měsíce zjišťoval místa pobytu teroristů, zaútočil naprosto cíleně, rozbil jejich spojení a zásobovací trasy, izoloval je v jednotlivých horských enklávách a ty postupně dobyl. Nyní čistí poslední území na výškách kolem 2500 metrů a tlačí teroristy z Al-Nusry před sebou, přičemž je má obklíčené, jak ze strany Libanonu, tak i Sýrie, kde byly přechody a silnice dobyty už loni. Viz mapa.





Isil Almanar.com

Proč máme uprchlíky: odtajněné maily Hillary Clintonové

red

Ministerstvo zahraničí USA muselo pod nátlakem novinářů a platného informačního zákona uvolnit celkem 2.000 mailů Hillary Clintonové z doby, kdy byla ministryní zahraničních věcí, tj. kolem roku 2009. Soud nařídil uvolnit tyto maily z důvodů sporu o útok na US-konzulát v Benghází (2012). Začerněné tam bylo skoro všechno, ale US-politika dnes dělá takové věci, že je tam zajímavé počtení i tak. Zvláště pro Francii, které NSA odposlouchávala tři prezidenty a vynesla v průmyslové špionáži pro USA tajemství podniků a uzavíraných obchodních smluv v zatím prokázané hodnotě asi 200 miliónů dolarů. Viz tuto stránku Wikileaks, kde jsou patřičné dokumenty k poslednímu skandálu ponížených Francouzů. A to navíc jejich neschopná vláda vyrobila Rusům vojenské lodě, které asi nechá potopit a zaplatí kompletní škodu, za kterou si Rusové doma postaví Mistraly hned tři, protože mají i odpovídající francouzskou technologii dodanou v rámci průmyslové kooperace.

Jak se dělá válka

Čistě internetový nezávislý deník Mediapart stojí v našem zájmu již dlouho. Vede jej Edwy Plenel, špičkový novinář, který odešel z Le Mondu od té doby, co se tohoto listu zmocnili Rothschildové a udělali z něj kompletní korporátní médium. Mediapart se dostal k další části mailů Clintonové a sestavil další kus do mozaiky války v Libyi. Je to otřesný obraz, viz originální článek zde, ale celý je pouze na předplatné.

Maily Clintonové ukazují, že válku v Libyi spojenou se současnou masivní vlnou uprchlíků do EU chtěl osobně tehdejší francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Američané se k ní přidali z důvodů útoku na konzulát v Benghází (2012), s nímž ovšem Kaddáfí neměl nic společného. Tady je klíčový mail dokazující osobní zájem Sarkozyho na rozvrácení Libye.




Clintonové posílal tyto maily její poradce a novinář Sidney Blumenthal, který si dnes už bohužel na nic nepamatuje. Měl zprávy od veterána CIA jménem Tyler Drumheller, který si pro změnu pamatuje dost, protože opustil CIA v roce 2005. Odsoudil manipulace Bushovy vlády ohledně druhé války v Iráku a šel pryč. Klíčovým faktem pro Francouze je, že tyto poznámky usvědčují Sarkozyho ze lži ohledně války v Libyi.