Načítání...
 

Jak opět rozkrást zdravotnictví

2020 /9

Korona-krize a pochybný nákup vakcín navazuje na další pokus, jak zprivatizovat pojišťovny. Jedno procento oligarchů je přesvědčeno, že naše veřejno-právní peníze by měly v jejich rukou mnohem lepší využití.

Novela zákona o zdravotních pojišťovnách: Pojedou korporace přes mrtvoly?

Petr Umlauf

K účinné kontrole ZP je zapotřebí zajistit, aby se do orgánů zdravotní pojišťovny mohli dostat zástupci pojištěnců. Tito přímo volení zástupci pojištěnců musí být jasný mandát a možnost, jak ovlivnit směřování pojišťoven. Nový návrh zákona chce pravý opak.


Ve Sněmovně leží v prvním čtení návrh zákona, který je potenciálně velice nebezpečný. Náš web E-republika se trvale angažoval proti rozkradení veřejnoprávního zdravotnictví formou otevřené či skryté privatizace. Viz uvedené články dole. Proto je třeba návrh zákona vysvětlit a okomentovat. Jde o o kontrolu nad cca 130 miliardami korun ročně.

Připravovaný korporátní tunel

Momentálně máme sedm zdravotních pojišťoven, které mají zákonem uložené právo a povinnost proplácet nemocnicím péči o pacienty. Zůstatky na fondech zdravotních pojišťoven jsou v grafu.
Zaměstnavatel je povinen včas a ve správné výši odvádět pojistné zdravotní pojišťovně svého zaměstnance a OSVČ platí pojistné formou měsíčních záloh. Ten, kdo platí daně, má tuto povinnost ze zákona. Platíme tuto zdravotní daň převodem finančních prostředků do ČNB. Každá ZP má v České národní bance své účty.
Ministerstvu financí novela zákona č. 128/2016 Sb. to s účinností od 10. května 2016 umožňuje:
  • Zapojení všech peněžních prostředků na účtech podřízených těmto účtům do řízení státního dluhu;
  • efektivnější plánování výpůjčních operací státu s pozitivním dopadem na úrokové výdaje státního rozpočtu;
  • snížení likviditního a refinančního rizika státu.
Zaměstnanecké zdravotní pojišťovny, tedy všechny s výjimkou VZP, jsou veřejné instituce s obratem 130 miliard ročně. Vznikly v roce 1993 a vzorem byly německé rakouské „krankenkasy“ z časů 1. republiky. Z této zakladatelské etiky pojišťoven bylo převzato i pravidlo samosprávy pro řízení ZP. Správní a dozorčí rady pojišťoven volí jejich pojištěnci a zaměstnavatelé. V roce 2006 Ministerstvo zdravotnictví vydalo "demokratickou" volební vyhlášku, která v rozporu se zákonem umožnila volit jen těm, kteří odvedli víc než půl procenta celkových odvodů pojišťovně. Každá zaměstnanecká zdravotní pojišťovna (dále ZP) má většinu pojištěnců individuálních, a ti nikdy nic ovlivnit nemohli.Plíživá privatizace českého zdravotnictví (rozhovor)

Václav Umlauf

Vraťme se k tomu, co znepokoje občany, což je plíživá privatizace zdravotnictví. V pražské Libni začne od roku 2020 fungovat poliklinika firmy FutureLife, která spadá do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše. O čem je doopravdy návrh nového zákona o oborových zdravotních pojišťovnách?


S bývalým poslancem Ludvíkem Hovorkou (KDU-ČSL) jsme se vrátili k problému popsanému v článku Novela zákona o zdravotních pojišťovnách: Pojedou korporace přes mrtvoly?

Poslal jste v listopadu Dopis Poslanecké sněmovně, předsedkyni výboru pro zdravotnictví. Dostal jste na Váš dopis nějakou odpověď?

Dodnes mi žádná odpověď nepřišla. Ale stává se, že poslanci mají mnoho práce a nestíhají odepisovat na každý email. Podstatné je, že výbor pro zdravotnictví poslanecké sněmovny přijal pozměňovací návrh, který by mohl být na určitou dobu východiskem. Pozměňovací návrh poslance Kaňkovského přebírá model voleb do správních rad a dozorčích rad zdravotních pojišťoven podle způsobu volby do správní a dozorčí rady VZP. To znamená, že členové správních a dozorčích rad by byli voleni poslanci sněmovny Parlamentu České republiky, tedy volenými zástupci občanů. Dle mého názoru je to určité řešení, jak zabránit opakování násilného slučování pojišťoven z let 2009–12, ke kterému původní ministerský návrh znovu otevíral dveře.

Vraťme se k tomu, co znepokojuje občany - plíživá privatizace zdravotnictví. Novela zákona o zaměstnaneckých zdravotních pojišťovnách (ST 516) byla předložena ministerstvem zdravotnictví pod vedením ministra Adama Vojtěcha. Jeho návrh měl vyhovět nálezu Ústavního soudu, který zrušil tzv. „Rathovu vyhlášku“ o volbách do správních a dozorčích rad zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven. Jak hodnotíte tuto iniciativu ministerstva?
Nejprve je třeba se podívat na historii vzniku těchto pojišťoven. Zákon o zaměstnaneckých zdravotních pojišťovnách historicky vznikl až 1 rok poté, co byla zákonem v roce 1991 zřízena VZP. Zaměstnanecké ZP měly být protiváhou Všeobecné zdravotní pojišťovny a měly být pojistkou proti monopolu. Zákon má ve svém názvu zaměstnanecké, oborové a jiné zdravotní pojišťovny. Byla tedy snaha dát možnost ministerstvům a rovněž podnikům zřídit si své vlastní zdravotní pojišťovny. Tak například vznikla Vojenská zdravotní pojišťovna především pro vojáky z povolání a civilisty na ministerstvu obrany, nebo Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra především pro policisty, hasiče, a jejich civilní zaměstnance, Oborová zdravotní pojišťovna pro zaměstnance bank a pojišťoven.Očkováni neoliberalismem a skrze byznysmena Prymulu

Václav Umlauf

Je pan Prymula důvěryhodná osoba, aby za ČR zprostředkovával nákup vakcíny, a dokonce bez výběrového řízení? Podezření z pochybných korporátních vakcín je oprávněné, takže se podívejme na Prymulovu kočku v pytli.


Nedávno jsem psal článek pod názvem Očkováni socialismem. Pochválil jsem bývalé zdravotnictví za kvalitní očkování v mém dětství, které mi zajišťuje nepřímou imunitu proti covidu. A také jsem uvedl toto:

Podle článku v časopisu Science se ukazuje, že klasická a sto let stará vakcína proti TBC má ochranný účinek i proti covidu. Takže my všichni ze staré generace, máme za sebou očkování ve státem kontrolovaných podmínkách výroby, skladování a distribuce vakcín. A také nás očkovali klasičtí socialističtí doktoři podle racionálně prováděného a státem kontrolovaného systému prevence. Takže nám bude 60-70 let a mnohem hůře dostáváme zápal plic, na který se při covidu umírá. Mluvili jsme s obvodními lékaři, kteří pod rouškou anonymity tvrdí, že nové očkování kupované na neoliberální a nekřesťanské peníze (sorrry, katoličtí biskupové) od farmaceutických společností není spolehlivé. Podle nich se vyskytly případy infekčních nemocí i v oblastech s vysokou proočkovaností proti nim, tj. okolo 98-99%. Takže staří socialističtí doktoři se vůbec nediví hysterii kapitalisticky deformovaných rodičů. Ti byli sice byli očkováni za socialismu, ale dnešnímu mafiánsky spravovanému očkování pro jejich děti věří asi tolik, jako mafiánské politice a ekonomice. A to je bohužel oprávněný závěr, protože jde o stejné agenty stejného systému.


A nyní k epidemii Covid-19, která se vleče korporátními médii jako mor ve středověku. Nový ministr zdravotnictví Roman Prymula uvedl, že prosadil na vládě nákup tří milionů dávek vakcíny proti koronaviru, kterou vyvíjí firma AstraZeneca. Cituji podle ČT.

„Tři miliony dávek znamenají, že pokryjeme 1,5 milionu osob,“ řekl Prymula. Vláda na to uvolní 152 milionů korun.