Načítání...
 

Ukrajinská protiofenzíva

2023 /04

Od června 2023 začala dlouho očekávaná ukrajinská ofenzíva, která měla přivést ukrajinskou armádu vedenou NATO až na Krym. Plány to byly hezké...

Ruská strategie během ukrajinské protiofenzívy

Vojenkronika

Od 4. června zahájila UAF v rámci probíhající protiofenzivy 263 útoků na ruské pozice. Všechny útoky byly odraženy, ale jen málokdo chápe, proč ofenzíva ukrajinské armády selhala hned při svém nástupu.

Jedná se o obranný systém, jehož první linii tvoří desítky opevněných palebných chodeb, včetně hlubokých minových polí a pozemních bariér. Vybudování této linie, která se táhne několik desítek kilometrů hluboko, trvalo téměř osm měsíců. Spoléhá se na dobře rozvinutou dopravní a logistickou síť s křižovatkami a vojenskými sklady. Krátké logistické trasy umožňují ruským ozbrojeným silám rychle převádět rezervy z jednoho sektoru do druhého, aniž by byla ohrožena bojová připravenost v první linii. To znamená, že když nastane potřeba posílit palebnou sílu či obranné kapacity, je možné to udělat bez stažení vojsk z jiných sektorů.


Wágnerovci aneb Mnoho povyku pro nic

Václav Umlauf

Wágnerovci vyvolali nepokoje v Rostově na Donu při stahování svých jednotek z dobytého Arťomovska. Ruští nezávislí komentátoři k této věci mlčí, protože na tyto nepokoje je v Rusku mediální embargo a Prigožin je stíhán za přípravu ozbrojeného povstání.

Článek píši v sobotu 24. června 2023 večer a v den, kdy Wágnerovci vyvolali nepokoje v Rostově na Donu při stahování svých jednotek z dobytého Arťomovska, alias bývalého ukrajinského Bachmutu. Ruští nezávislí komentátoři k této věci mlčí, protože na tyto nepokoje je v Rusku mediální embargo. Prigožin je stíhán za přípravu ozbrojeného povstání. Ehle, jak rychle se z hrdiny Ruska stane zrádce, je to dobré vědět. Takže nikdo zatím nic neví, a každý (včetně mne) jen vaří z vody a píše podle svých chlebodárců, nebo podle vlastní ideologické předpojatosti.


Ukrajinská protiofenzíva opakuje stále stejné "šílené" chyby

Scott Ritter

Cílem Zalužného bylo město Melitopol. Aby se tam ukrajinská armáda dostala, musela prolomit ruskou obranu, která byla budována celé měsíce. Ukrajinští velitelé a jejich partneři z NATO věřili, že klíčem k vítězství je postavit dobře vycvičené, dobře vybavené a vysoce motivované ukrajinské síly proti ruským jednotkám.
Ze záporožského bojiště přicházejí rozporuplné zprávy o pokusech ukrajinských sil o průlom u obce Rabotino. Ačkoli mlha války v tuto chvíli brání definitivnímu popisu toho, co se v Rabotinu a jeho okolí odehrává, jedno je jisté: není to první pokus Ukrajiny prolomit tamní ruskou obranu, a pokud se jim to skutečně nepodařilo, nebude to pokus poslední. Bitva o Rabotino se dost možná zapíše do dějin rusko-ukrajinského konfliktu jako novodobá verze bitvy o Prochorovku, která se odehrála 12. července 1943 mezi německou a sovětskou armádou.