Načítání...
 

236

Stav
Otevřít
Zveřejněno
01.03.2013
Rubrika
Videosloupek
Text

Aréna v aréně

Na velmi aktuální téma "Rozkrádání státu" besedovala Vladimíra Dvořáková a Jan Keller za moderace Lubomíra Zaorálka. Klíčem k pochopení současného debaklu neoliberálního státu je systémová korupce. Oba diskutující poznamenali, že nejde primárně o výši výběru daní, ale o jejich smysluplné využití. Neoliberální pojetí chápe stát jako servis pro hladké fungování firem. Jenže právě toto podlézání je u nás zdrojem korupce prováděné přímo státními reprezentanty. Viz tzv. "reformy", které zásadně slouží k legalizaci korupce, a proto probíhají trvale. Viz zákony psané na míru vlivovým skupinám jako např. exekutoři a jim ušitý zákon o exekucích, který spískal Pavel Němec.

Navíc má korupčník typu státního úředníka, ministra atd. i při chycení velkou pravděpodobnost, že se mu nic nestane. Od toho přece byla Klausova amnestie a trvale udělované milosti. Debata dále ukázala, že financování politických stran a volebních kampaní z neprůhledných zdrojů vytváří začarovaný kruh systémové korupce. Další problém je nedohledatelnost skutečného majetku, tj. zákon o anonymních společnostech. Nikdo neví, kdo a jak je bohatý, jen se to tuší. I toto je klasický znak systémové korupce.
Interní soubory
 
Autor
redakce
Klíčová slova
Rozkrádání státu    Vladimíra Dvořáková    Jan Keller    Lubomír Zaorálek    !neoliberální    stát        systémová    korupce        legalizace    korupce   
ID číslo
236