Aktivistická skupina Real Democracy připravila na Facebooku zajímavou akci pro Izraelce, kterým vadí nedostatek demokracie v zemi. Vysvětlení pod názvem A Palestinian-Israeli electoral rebellion provádí vzpouru uvnitř nedemokratického volebního systému Izraele. Palestinci žijící na okupovaných územích pod správou Izraele nemají právo volit v nadcházejících parlamentních volbách. Mnozí občané s tím nesouhlasí: buď skončí okupace nebo musí mít znevolnění Palestinci stejné právo volit jako každý jiný občan, jinak neexistuje v zemi demokracie.

Iniciativa je jen symbolické gesto, ale s velkým dopadem. Izraelský volič napíše do petičního systému své údaje a prohlásí, že se vzdává svého volebního hlasu ve prospěch svého palestinského protějšku živořícího za zdí. Ten se do systému napíše stejným způsobem a hlas "použije" jako svůj vlastní, který nemá. I když nejde o skutečné volby, dárce a příjemce volebního hlasu se navzájem poznají a vytvoří solidaritu danou politicky a občansky. Teror začíná tam, kde skončila naděje na politická řešení.

Organizátoři akce připomínají, že chtějí skutečnou demokracii pro všechny, jinak jde o pouhou iluzi. Izrael nebude demokratický, dokud neskončí okupace a dokud všichni jeho občané nedostanou stejné a rovné hlasovací právo. Návod také věcně připomíná, že okupace je možná jen za výslovného souhlasu USA, které blokuje rozhodnutí o vytvoření samostatného Palestinského státu (a Česko také, viz tento článek), a dále okupaci pomáhá tichý souhlas mezinárodních finančních a bankovních institucí (MFF, Světová banka atd.) taktéž pod taktovkou USA a Izraele.