Ministryně zahraničí Clintonová svědčila před zahraničním výborem Senátu o okolnostech atentátu na americký konzulát v Benghází dne 11. září 2012. Důvodem demonstrací a žhářství byl film urážející proroka Mohameda a následné demonstrace. Ty vedly k vypálení objektu a k tragické smrti velvyslance v Libyi a tří dalších zaměstnanců. Udusili se kouřem poté, co se schovali v krytu budovy.


Clintonová hájila proti spikleneckým Republikánům právě tuto verzi, kterou poprvé uvedla do médií Susan E. Riceová, americká velvyslankyně v OSN. Ministryně řekla, že v dané situaci šlo o zcela oprávněné hodnocení podle dostupných zdrojů informací.

Ministryně ve svém svědectví prohlásila, že islamisté, kteří zaútočili na alžírskou rafinerii In Amenas (viz náš článek) získali své zbraně právě v Libyi. Spojenectví teroristů magrebské odnože Al-Kájdy a alžírských islamistů ovšem svedla na Arabské jaro, které prý nastolilo na Blízkém východě mocenské vakuum. Tento veletoč ideologické propagandy opravdu stojí za komentář.

Na prohlášení Clintonové je vidět, jak dramaticky se změnila politika USA vzhledem k demokratizaci severní Afriky a Egypta. Počáteční sympatie k revolucím a obvyklou rétoriku o svobodě a demokracii rychle vystřídala opačná reakce a podpora terorismu. Důvodem byly sociální požadavky Arabského jara, které splynuly v jedno společně s umírněným islámským nacionalismem typu egyptského Muslimského bratrstva. Spravedlivé rozdělení zisku z přírodního bohatství ovšem USA a Francie nemohly připustit ani v Libyi, ani v Bahrajnu ani jinde v Africe.

Výsledkem současné politiky v Libyi a v Sýrii je rozvrat státu a export násilí směrem do Evropy, viz náš nedávný článek. Pomoc islamistům při rozvracení sice diktátorských, ale přesto státoprávních režimů způsobila, že teror dostal zelenou v Africe a na Blízkém východě. Jsme svědky rozpadu států, etnických čistek a občanské kmenové války, kterou zahájili zahraniční teroristé vybavení americkými zbraněmi ze Saúdské Arábie a odjinud. Američané vyhánějí čerta ďáblem, což nemůže pro světový mír dopadnout dobře.

Evropa by konečně měla začít přemýšlet, které civilizace či režimy (jako např. perský islám, Muslimské bratrstvo či libanonský Hizbulláh) představují menší nebezpečí, než sunnitský teror exportovaný do světa Saúdskou Arábií a dalšími "spojenci" USA.