Způsob, jakým ČEZ postupoval v případě energetické politiky již vyvolal pád vlády. Ta dnes podává demisi ústy svého premiéra Bojka Borisova. Četka citovala jeho prohlášení k demisi (20.2.).

"Nechci být svědkem krveprolití v ulicích, nehodlám přihlížet, jak budovu parlamentu ohrazují ostnatým drátem" řekl premiér poslancům. "Stát potřebuje novou dávku důvěry, o směrování vlády rozhoduje lid," uvedl. Dodal, že z tohoto důvodu se vláda rozhodla odstoupit.


Po protivládních demonstracích byly v různých městech zadrženy desítky lidí a dva občané se pokusili na protest upálit. S ČEZem bylo včera zahájeno řízení o odebrání licence, takže asi dopadne stejně jako v Albánii. Jen s tím rozdílem, že ztráty, které nyní zaplatíme jako daňoví poplatníci, půjdou do několika miliard. Zdražení podobné tomu, které občané Česka přijali jako ovce, v Bulharsku způsobilo pád vlády a pravděpodobný odchod zahraniční společnosti, která tuto krizi způsobila. O co jde v případě bulharské elektřiny?

Podle webu specializovaného na otázky energetiky (Power Brokers) se situace v energetice vyvíjela následovně. Bulharsko patří už léta k čistým vývozcům elektřiny, protože za komunistů se postavila šestibloková jaderná elektrárna v Kozloduji. V minulé dekádě například krylo vývozem 50-90 % špiček v Srbsku a Řecku. V roce 1999 ovšem souhlasilo s požadavkem EU, aby z bezpečnostních důvodů zavřelo 4 ze 6 reaktorů, což bylo dokončeno v roce 2002. Tato uzávěrka bude stát přes 700 miliónů euro během dalších 25 let a zásadně ovlivní chod ekonomiky. Z čistého vývozce se Bulharsko stane dovozcem energie. Navíc modernizace zbylých dvou reaktorů byla provedena stejným způsobem jako v Temelíně, tj. draze a neefektivně.

A nyní se podívejme na cenovou politiku ČEZu, který za této situace převzal v roce 2004 s německým EONem (tj. firmou stejně pochybné pověsti) celou energetiku státu. Posledním vlastníkem sítě je rakouský EVN a společně oligopolně ovládají 7 velkých dodavatelů energie, 13 tis. zaměstnanců a 4 milióny spotřebitelů.

V říjnu bylo se státním kontrolním úřadem dohodnuto, že ceny stoupnou pro maloodběratele o 1,8 %. ČEZ je ovšem zvyklý okrádat právě tuto skupinu, protože se nikdy u nás nebouřila. A tak udělal totéž i v Bulharsku. Pro velkoodběratele ceny prakticky nestouply, nebo byly sníženy. Pro maloodběratele nastal šok. Podívejte se na následující tabulku cen elektřiny po zvýšení cen.Graf jasně ukazuje nerovnoměrné zatížení chudých domácností, které se staly hlavními obětmi této politiky. Naopak velcí odběratelé na tom spíše vydělali. Společnosti EON a ČEZ postupovaly stejně jako v ČEZku. ČEZ nerespektoval rozhodnutí státního cenového úřadu o cca 2 % zvýšení cen a pod falešnou záminkou oprav vyžádaných z EU skokově zvýšil cenu ve velkých městech společně s EONem o 12-15 %. Výsledek energetického vydírání byl pád vlády a pravděpodobné odebrání licence za obchodní podvod na spotřebitelích. To může znamenat i vyvlastnění bez náhrady, protože jde o ohromný podvod.

Co prošlo vinou zkorumpované vlády a netečnosti obyvatel u nás, to pravděpodobně neprojde v Bulharsku. Jiná země, jiný mrav - balkánský.