Začněme starší zprávou, která však odráží změněný postoj akademických institucí k Izraeli. Organizace sdružující americké akademiky (American Studies Association) nechala hlasovat své členy na základě již předtím přijatého usnesení, zda má dojít k bojkotu akademických institucí v Izraeli kvůli současné protiprávní politice Izraele na palestinských okupovaných územích. Z celkem 1252 hlasů bylo 66.05 % pro, 30.5 % proti a 3.43 % se zdrželo. Tato akademická organizace USA tedy oficiálně přerušila spolupráci s Izraelem.

Spor EU o štítkování potravin vyrobených na okupovaných územích jsme již komentovali, včetně jeho minimální praktické účinnosti - viz článek (Přemrštěná reakce Izraele na umírněné opatření EU). Jiná otázka ovšem je, jak se žije na okupovaných územích pod izraelskými samopaly. Skupina izraelských aktivistů pro lidská práva B’Tselem natočila sérii videí, která ukazují denní šikanu palestinských obyvatel.


Na videu vidíte, jak maskovaní židovští osadníci pod ochranou samopalů háží kameny na palestinskou rodinu a pak jdou klidně domů. Židovský kameraman útok dosvědčil. Útočníci poškodili nádrž na vodu a část rodinného elektrického vedení.

Pokud takové (i mnohem horší) zprávy vysíláte pravidelně, stane se nevyhnutelné. Izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman si k sobě zavolal na kobereček kolegy z vybraných zemí EU: Velké Británie, Francie, Itálie a Španělska. Česko mezi nimi samozřejmě nebylo. Vyčetl jim jejich "one-sided stance" čili jednostrannost, s níž údajně referují o izraelské okupační politice. Prý se má také mluvit o palestinském terorismu, nejen tzv. "hanobit Izrael". Jenže pokud se podíváte na poslední incidenty popsané i v našem listě, pak zjistíte, že Izraelci se velice úspěšně blamují sami.

Diplomaté EU se už dostali s izraelskými okupačními vojsky do přímého konfliktu, viz článek Oficiální konflikt mezi EU a státem Izrael. Marion Castaingová, rozhořčená diplomatka EU, se nemohla dále dívat na šikanování humanitárního konvoje, který přímo platila EU na pomoc násilně deportovaným beduínům z vesnic, kde žili po celá staletí, viz (Izrael se chystá násilím deportovat 40 tisíc vlastních občanů). Padla facka na sále, diplomatka dala okupačnímu vojákovi za jeho neurvalé chování políček a diplomatický incident za přímého pozorování všech zúčastněných novinářů byl na světě.

S tím souvisí i jiné, nenápadné indicie v oblasti obchodu. Velké společnosti pro prohře USA ve sporu se Sýrii (viz sérii "Fakta o Sýrii") pochopily, že se zde brzy změní politika, kterou budou příště určovat ropné zájmy Sýrie a Iráku. Holanďané jsou největší kšeftaři v EU, v dobrém i ve zlém. Viz jejich ekonomicky úspěšný export koniny z Rumunska směrem na Západ, kde se z ní stalo ušlechtilé hovězí (Neviditelná ruka trhu s otrávenou koninou), nebo chytré daňové ráje třeba pro české firmy, které tento stát okrádají o stamiliardy.

Největší holandský penzijní fond PGGM (portfolio 140 miliard euro) oznámil, že s platností od 1. ledna 2014 stahuje veškerá svá aktiva z pěti největších izraelských bank. Důvod ke stažení fondů z Izraele je úplně jednoduchý. Všechny tyto banky financují ilegální výstavbu militarizovaných osad na Západním břehu Jordánu. Akademický bojkot, stahovaní penzijních fondů a k tomu prohraná válka v Sýrii. Izrael má samé mrzutosti, a to nepočítáme domácí ekonomickou krizi.