Situace mezi Západem a Ruskem nebyla od dob studené války ještě nikdy tak eskalovaná jako v současnosti. To jsou úvodní slova Antonína Baudyše, který je jedním z hostů Debatního klubu na téma vztahů Ruska a Západu. Druhým debatérem je Jaroslav Bašta, který měl možnost Rusko osobně poznat v roli velvyslance.

Rusko je dnes Západem obviňované prakticky ze všeho možného, například z elektronické propagandy, kdy Západ hrozí, že případný kybernetický útok ze strany Ruska vyhodnotí jako útok vojenský a bude na něj tak i reagovat. Je to velmi rozdílná atmosféra od dob vlády Borise Jelcina, kdy se Ruský stát postupně hroutil a byl očekávaný velký výprodej všeho, co mohlo mít nějakou cenu. V té době Západ proti Rusku naprosto nic neměl a naopak usiloval o jeho začlenění do západních struktur a to hlavně ekonomických a hospodářských. Vše se začalo radikálně měnit s nástupem Vladimíra Putina, který kolaps Ruska postupně odvrátil a zahájil poněkud jinou formu politiky a ze vztahu podřízení se Západu se mu podařilo vymanit.

^Invalid YouTube URL provided


Jaká je budoucnost? Jsou západní armády na hranicích Ruska kvůli obraně? Jsou protiruské sankce adekvátním řešením situace, kdy Rusko anektovalo Krym. Hrozí reálný vojenský konflikt NATO s Ruskem? Kdo bude útočník a kdo obránce?

Více debat najdete na webových stránkách Debatního klubu


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!