Na transparentních účtech prezidentských kandidátů jsou vidět nejenom pohyby financí, ale i vzkazy voličů či lidí, kteří daného kandidáta nehodlají podpořit a chtějí mu vyjádřit svůj názor na něj. Veškerá data v článku jsou čerpána z bankovních účtů jednotlivých kandidátů. Ceníkové náklady na kampaně lze také sledovat na stránkách www.transparentnivolby.cz.

Standardně u nás nabízejí transparentní účty pouze tři banky: Raiffeisenbank, Fio bank, GE Money Bank. Fio bank si jako jediná banka neúčtuje poplatky za vedení účtu, příchozí a odchozí platby, naopak je to u Raiffeisenbank, která účtuje poplatek za příchozí platbu. Miloš Zeman, Přemysl Sobotka a Karel Schwarzenberg se rozhodli pro Českou spořitelnu, jež transparentní účet nemá ve své nabídce, ale pro prezidentské kandidáty udělala výjimku. Bohužel nezveřejnila, zda kandidáti platí jako běžní zákazníci.

Zákon o přímé volbě prezidenta nenařizuje zřízení transparentního účtu. Kandidát na prezidenta je nucen po registraci zveřejňovat pohyb peněz, jež přicházejí na jeho kampaň. Zuzana Roithová si proto nezřídila takový účet a na svých stránkách dává k dispozici pohyby na svém účtu u Equa bank. Nejhůře je na tom asi Jana Bobošíková, která nedává přehled o svých financích vůbec. Zveřejnila informaci, že si transparentní účet založila, ale dosud ho nezveřejnila.

Nyní si podíváme na bankovní účty prezidentských kandidátů blíže.
Tabulky s jednotlivými výdaji a příjmy najdete zde ve formátu PDF.

Vladimír Franz
Založení účtu: 2. 10. 2012 u FIO banky
Výdaje celkem: 162 118,99
Vladimír Franz do své kampaně příliš vlastních financí neinvestoval a nechal ji na působení sociálních sítí a iniciativě Vladimír Franz prezidentem. Sám vyšel vstříc iniciativě, která ho chtěla volit za prezidenta a nasbírala přes osmdesát tisíc podpisů. Nejvíce investuje do periodika Franzin a tisku propagačních materiálů. Jeho podporovatelé mu na účtu přejí hodně zdaru či se těší na novou tvář v české politice.

Taťána Fischerová
Založení účtu: 2. 11. 2012 u FIO banka
Výdaje celkem: 59 261,-
Pro svou volební kampaň nevyužívá billboardů, sponzorů ani PR agenturu, stejně jako Vladimír Franz. Svou kampaň nechává na občanech-dobrovolnících, jež nasbírali, už potřebné hlasy pro zaregistrování mezi uchazeče o Hrad. Finančně ji na kampaň přispěl například kolega herec, Alfréd Strejček. Výdaje má velmi malé, ponejvíce její tým investuje do webu, na výrobu placek či tisku letáků.

Jiří Dientsbier mladší
Založení účtu: 16. 7. 2012 u Fio banka
Výdaje celkem: 5 457 549, 48
Jiřímu Dientsbieru nevíce na kampaň přispěla ČSSD, od které má plnou podporu. Finanční pomoc poslal i bývalý premiér Vladimír Špidla (10 000,-) a europoslanec Pavel Poc (100 000,-). Dientsbier si na kampaň přispěl 100 000,- korun. Nejvíce utrácí za medializaci své osoby, billboardy či webové stránky.

Zuzana Roithová
Založení účtu: pouze zveřejňuje pohyb na bankovním účtu
Výdaje celkem: 420 571,-
Svou kampaň financuje z darů a vlastních prostředků. Menšími částkami na ni přispěl Petr Pithart, Cyril Svoboda. Sama je úspěšná europoslankyně a doufá, že občanskou společnost osloví absencí skandálů.

Přemysl Sobotka
Bankovní účet: Česká spořitelna
Výdaje celkem: 4 354 722,-
Transparentní účet Přemysla Sobotky je velmi strohý. Výdaje blíže nespecifikuje, ani od dárců nemá vložené žádné komentáře při zaslání finančního daru. Nejvíce na jeho kampaň přispívá ODS.

Miloš Zeman
Bankovní účet: Česká spořitelna
Výdaje celkem: 5 063 819,60
Miloš Zeman má několik sponzorů, např. lobbistu Ondřeje Šloufa, podnikatele Zdenka Tomana, advokáty Richarda Tománka, Ivana Kozla, firmu Sigma Group. Počtem financí patří mezi lépe zaopatřené kandidáty, i když nedosahuje příjmů jako pánové Fischer či Schwarzenberg.

Karel Schwarzenberg
Bankovní účet: Česká spořitelna
Výdaje celkem: 21 739 118,-
Záhadný dárce Nemec Nemec je miliardář Tomáš Němec z České gumárenské společnosti, který na kampaň Karla Schwarzenberga daroval 2 500 000,- korun. Přispěl i ekonom Václav Dejčmar či podnikatel Viliam Sivek, miliardář a podnikatel Zdenek Bakala. Podporu má i od TOP 09. Osobně Karel Schwarzenberg na svou kampaň přispěl 3 000 000,- korun. Ze všech kandidátů má nejvíce financí pro zviditelnění své osoby.

Jan Fischer
Bankovní účet: Raiffeisen bank
Výdaje celkem: 9 301 840,-
Na bankovním účtu Jana Fischera nepřispívají lidé pouze finančními dary, ale i obhroublým slovem. Je to jako diskuzní fórum bez omezení. Vyčítají mu dar od Tomáše Chrenka či jeho členství v komunistické straně. Napr. „komunista nesmí na Hrad, poplatky mu dají zabrat…“, „nechci židobolševické spiknutí“. Takovými vzkazy je účet zaplněn. Na kampaň Jana Fischera přispěli podnikatel a jeden z nejbohatších Čechů Mikuláš Chrenek, majitel směnáren Exchange Mikuláš Šveda, kteří budí kontroverzi. Dar od Mikuláše Chrenka je vůbec největší finanční dotací, jakou kdo dostal mezi všemi kandidáty.

Tomio Okamura
Bankovní účet: Raiffeisen bank
Výdaje celkem: 877 477,-
První vklad na účtu je z 22. října 2012, celkově se účet skládá spíše s drobných darů nadšených potencionálních voličů. Neměl žádný větší sponzorský dar. Nemůžeme z účtu zjistit, z jakých prostředků byla financována petiční kampaň, která skončila na začátku listopadu. Podle Transparency International je Okamurovo financování nejméně transparentní. Někteří podporovatelé vložili symbolickou částku, aby Okamurovi mohli sdělit svůj negativní či pozitivní názor na něj např. „Nikdy bych nevěřil, že Švejk může být Asiat“, „děkujem, že jste“. Z boje o Hrad byl vyřazen po kontrole petičních archů.