Reportér New York Times a nositel Pulitzerovy ceny Mark Mazzetti nedávno vydal knihu "The Way of the Knife: The CIA, a Secret Army, and a War at the Ends of the Earth". Zkoumá bezpilotní válku drony, která totálně změnila jednak tvář USA ve světě a jednak interní zahraniční politiku USA. Podejme v kostce několik zajímavých odhalení z knihy.

Zabíjení drony se stalo součástí vyjednávací politiky USA. Příklad: pákistánská vláda povolila americké vraždy na dálku poté, co jí CIA zavraždila pákistánského aktivistu a kmenového vůdce jménem Nek Muhammad Wasir, který vůbec nebyl na tzv. "killing list" čili seznamu osob určených k zavraždění. Vražda tohoto politického odpůrce pákistánského režimu umožnila dronům zabíjet uvnitř tzv. Afpaku. Rozhovor s novinářem máte zde, jde o známou show Jona Stewarta.


Z rozhovoru vyplývá, že CIA a Pentagon mají konkurenční vraždící program a také odlišné seznamy kandidátů na zavraždění. Ukazuje se to zejména v Jemenu, kde nezávisle na sobě zabíjejí drony Pentagonu i CIA. Ve starším článku jsme psali o zabijáckém matrixu. Obamova administrativa připravila ve spolupráci se všemi významnými bezpečnostními složkami seznam osob na zabití s připojenými instrukcemi a vládními organizacemi, které mají daný úkol provést. Tento seznam se jmenuje "disposition matrix", česky něco jako "vražda na vládní objednávku".

Závěrem si klikněte na studentský film "The Other Side" vyrobený studenty z pákistánské univerzity ve městě Iqra. Tento krátkometrážní film dostal letošní cenu publika na National Film Festival For Talented Youth ve Washingtonu. Dvacetiminutový snímek ukazuje druhou stranu mince, totiž utrpení nevinných obětí.


Protože Al-káida změnila svůj charakter, seznam osob určených k zavraždění může být teoreticky nekonečný. Stejně jako seznam zabitých nevinných vesničanů v těch částech světa, o nichž český tisk nikdy nenapíše.