Pátek 24. května 2013 byl pro většinu rakouských médií ve znamení skandálu kolem předsedy představenstva a nejvyššího šéfa Raiffeisenbank International Herberta Stepice. Již po dvou dnech, kdy bylo zjištěno, že se jméno Stepice objevuje v seznamu 130 000 jmen lidí, kteří jsou aktivní v daňových rájích, Stepic oznámil rezignaci na svou funkci.

Vyšlo totiž najevo, že Stepic vlastní v daňových rájích 2 fiktivní firmy - poštovní schránky, přes které investoval do nemovitostí v Honkongu. Grémium banky, ani finanční dohled o svých investicích neinformoval. Stepic tvrdí, že se jednalo o standartní produkt švýcarské banky UBS, které převedl peníze a ta mu založila firmy, přes které investoval do tří bytů v Honkongu. Stepic tvrdí, že investoval peníze, které byly řádně zdaněny na rakouském území. To ovšem zjistí až vyšetřování Rakouské národní banky a FMA (Dohled nad finančními trhy).

Raiffeisen International operuje především na trzích bývalé východní Evropy, malým dílem i v České republice. Čím větší bída mezi obyvateli, tím větší zisky pro banky. A jméno Stepice se pochvalně skloňovalo již začátkem roku ve všech pádech. Po kritice veřejnosti a některých politiků o nepřiměřených odměnách manažerů bank, kterým z bryndy pomáhají daňoví poplatníci, vrátil Stepic ze své roční odměny 4,9 milionu eur 2 miliony, které označil jako "přehnaně vysoké přiznané náhrady". Jenže to se nevědělo, že pouze odevzdal zpropitné ze svého tajného konta.

V síti uvízla jedna velká ryba. Teď bude potřeba zjistit, kolik občanů České republiky figuruje na seznamech Off-shore investorů a prověřit je z hlediska možného úniku placení daní. Investovat v daňových rájích není zatím zakázáno, ovšem je potřeba dát je do souvislosti se zdroji a placením daní v zemích, ve kterých byl tento kapitál vytvořen. A k tomuto místu by měl mít tento kapitál také nějakou odpovědnost, jak píše ve své encyklice Charitas in veritate bývalý papež Benedikt XVI. A to je něco, o čem naši katoličtí politici Nečas a Kalousek neradi mluví.

Takže pánové Nečasi a Kalousku, konejte po vzoru rakouské ministryně financí Marie Fekterové a vyžádejte si seznam potencionálních hříšníků od svých britských a amerických kolegů. Viz náš článek Aféra Offshore-Leaks se dostává do obrátek. Nebo bude následovat další mlčení jako v případu nespolupráce se švýcarskou policií v případu Mostecké uhelné, Janoušek a spol.? Voliči nezapomenou, protože nezávislý tisk se konečně začíná číst a diskutovat.