V osudný den 21. srpna jsme se sešli v Praze, abychom v úzkém kruhu spolupracovníků prodebatovali přítomnost, a hlavně budoucnost našeho a vašeho webu, který běží skoro dva roky. Kolik práce jsme pro stát, pro demokracii a pro občanskou společnost udělali, to můžete posoudit sami. Jaká byla podpora čtenářů, ať již finanční nebo praktická, to zase můžeme velice dobře posoudit my.

Prosím, podívejte se na prakticky nenavštěvovanou stránku o aktivní pomoci e-republice. Z klíčových věcí, které máme v zápise, jsou obecně důležité následující věci.

1. Stanovisko redakce k nadcházejícím volbám

Vzhledem k základní ideové linii listu dané na titulní stránce dole (viz toto ujednání) bylo rozhodnuto následující:

  • každý z přispívatelů bude psát články k volbám za sebe;
  • žádné straně nebudeme dělat přímé volební vstupy nebo kampaně kandidátů;
  • zveřejníme autorské rozhovory se zajímavými osobnostmi, a to hlediska pozice našeho webu bránícího stát a občanskou společnost a odmítajícího všechny formy demagogie.

V dohledné době připravíme jedno jediné redakční číslo k volbám, a to s neutrální analýzou stran a klíčových společenských problémů. Asi to bude chmurné čtení.

2. Odpověď redakce na pasivitu čtenářů a další směrování webu

Většina z nás dělá občanské věci dlouho, takže není překvapena stavem občanské uvědomělosti. Pokud si někdo přečte článek, který připravujeme ve svém volném čase, zadarmo, a dokonce za naše finanční prostředky, a pak jen chytrácky pokývá hlavou, tak nejsme spokojeni. Kibicovat nestačí.

Společné úsilí dané do analýz a do psaní článků by nemělo skončit jen tím, že nás budou potichu vykrádat a parafrázovat placené komerční weby a jiná podobná média. A čtenářská obec kriticky přemýšlejících lidí je u nás tak malá, že každý web našeho ražení rychle dojde na její limit. Hledáme už půl roku nějakou strategii dalšího směřování a teď jsme ji konečně našli. Nebojte se, nebude to uzamčení webu a přechod na povinné předplatné. Jestliže kritizujeme neoliberalismus, nemůžeme přece skončit podobným způsobem.

Protože používáme komunitní systém Tiki Wiki a redakční systém Wikipedie, máme k dispozici možnosti, které nemá žádný čistě publikační webový sever. A každý z nás, redaktorek, redaktorů, programátorů, překladatelů a dalších aktivistů věří na smysl komunitní práce. Jinak byste si nepřečetli ani řádek a tento web by nikdy nevznikl. Takže se nechte překvapit...

Za tým redaktorů vás zdraví
Květa Pohlhammer Lauterbachová, vydavatelka e-republiky