Hnutí Změna pro Liberec a další aktivistické organizace v Liberci dosáhly na naše poměry téměř nemožného. Sebráním dostatečného počtu podpisů donutily radnici, aby statutární orgány města pod tlakem znepokojených občanů vypsaly městské referendum o prodeji majetku. Liberec byl dvacet let spravován stejně jako celý stát, tj. systémem trojnásobného vykradení, které organizovala úzká skupina lidí a dosazených politiků sdružených kolem jedné stavební firmy.

  • Nejprve se zprivatizovalo všechno, co mělo nějakou cenu, v tomto případě hlavně miliardové obecní pozemky a nemovitosti.
  • Na nich a všude jinde se stavělo s tím, že se půjčkami zadlužilo město a s touto zárukou se navíc vykradly evropské fondy. Při stavbě často zbytečných a navíc neúměrně nákladných staveb se oligarchové napakovali podruhé.
  • Zbankrotované město s dluhem více než dvě miliardy korun nyní hodlá prodat za babku zbytek svého cenného majetku těm lidem a oligarchickým skupinám, které ho už dvakrát za sebou vykradli.

Ideální stav, ale ne pro normální obyvatele města. Ti sice dvacet let poslušně volili skupiny obecních loupežníků, ale nakonec se vzpamatovali a začali jednat. Výsledkem je referendum o prodeji obecního majetku.

Proběhne v Liberci již tento pátek 4. října v obvyklých volebních místnostech od 10 do 20 hodin.

Zdejší občané s trvalým bydlištěm se mohou vyjádřit, zda souhlasí s prodejem libereckého letiště, Technických služeb města Liberce a dalšího majetku, až dosud vyřazeného z privatizace (zelené plochy, městské budovy - např. ZUŠ, DPS, školy, školky a mnohé další).

Opozice nechce, aby tento majetek prodalo současné vedení města narychlo, pod cenou a za účelem záplatování rozpočtu. Referendum bude platné, jen když se ho zúčastní alespoň 35 % oprávněných voličů, tj. občanů nad 18 let věku s trvalým pobytem v Liberci.

Pochopitelně jde o souboj nervů. Osobní účast Liberečáků a aktivní přizvání dalších lidí je o to důležitější, že vedení města pro propagaci referenda nic zásadního neudělalo. Z výše uvedeného je zřejmé, že nemá na referendu absolutně žádný zájem a bojí se ho. Současná radnice doufá, že k referendu nepřijde dostatek lidí. Další informace si můžete přečíst v Referendových novinách, které společně vydali aktivisté bojující proti zadlužení města.