I Amerika má své Palachy, napadlo mě při sledování filmu „Hořící keř“, který uvedla rakouská ORF2 včera večer. 11. ledna 2014 uplyne přesně rok, kdy dohnaly americké tajné služby k sebevraždě kvůli údajné hackerské činnosti jednoho z nejnadanějších amerických programátorů, Aarona Swartze. Bylo mu 27 let. Na jeho počest byl vyhlášen letos ve dnech 11. – 24. ledna 300 km dlouhý pochod z New Hampshiru do Washingtonu za americkými kongresmany namířený proti korupci ve Washingtonu. Pochod povede harvardský profesor Lawrence Lessing. Vysvětlující video máte zde.


Inspiraci našel profesor Lessing také u Dorise Haddocka, který ve svých 89 letech zorganizoval pochod přes New Hampshire, aby upozornil na problém financování politických stran, které neslouží zájmům většiny občanů, nýbrž svým sponzorům. I když se leccos od té doby změnilo, problém vyřešen není. Dnešní rebelové se půjdou ptát do Washingtonu členů Kongresu, co každý jednotlivý z nich dělá proti korupci ve Washingtonu. Poprvé v historii USA je většina členů Kongresu milionáři, píše Zero Hedge: „Myslím si, že je na čase, aby si občané politiky platili sami“, říká profesor Lessing.

Aktuální téma i pro Českou republiku. Politiku ovládají partaje a zájmová sdružení, která mají směšný počet členů. Ti navíc nemají moc co mluvit do toho, kdo bude na kandidátkách zvolen a ne. Mluvím z osobní zkušenosti. Zejména jako krajně misogynní strany se po volbách ukázaly KDU-ČSL a ČSSD. Je urážlivé, že ženy jsou pro tyto strany zřejmě potřebné jenom na roznášení plakátů, psaní zápisů ze schůze a kvalifikované jen na neplacenou práci, kterou jim mužští kolegové předhazují jako psovi kost. Je to dokonalá ukázka toho, jak se k moci dostávají nikoliv ti nejlepší a pracovití, nýbrž ti, co mají ramena. Žádný charakter, jde-li o peníze.

Takže vážené české politické strany!
Vaši činnost platíme všichni z našich daní. Propočítejme si, kolik z peněz daňových poplatníků jde na jednoho člena vaší strany. A podívejme se také, kolik přispívají sami členové vašich stran.

A ty, český občane, nebo občanko, požaduj povinné předložení vyúčtování volební kampaně na webových stránkách a seznam sponzorů, aby bylo jasné, čí zájmy budou v příštím volebním období prosazovány.

Další volby jsou přede dveřmi. Žádná strana, která tyto požadavky na transparentnost nesplní, by neměla dostat naši důvěru.
Jinak se nechejme inspirovat v USA a vydejme se mírovým pochodem na Prahu!

Zdroje:
http://www.conwaydailysun.com/index.php/newsx/local-news/110545-nh-rebellion-coming-to-conway
http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2014/01/11/us-buerger-protestieren-gegen-politische-korruption/
http://www.zerohedge.com/news/2014-01-09/first-time-ever-most-members-congress-are-millionaires