První


Vlastně to byla noc, když špatná elektrická instalace nebo spotřebič probudily živel. Mnoho lidí bylo zabito. Ano, zabito, zavražděno, neboť nelegální zateplení hořlavým materiálem na obvodu výškového domu v Londýně byl vědomý podvod a snaha za každou cenu získat neoprávněný zisk. Mnozí z těch, co přežili, se stali bezdomovci bez systematické pomoci slábnoucího státu jménem Velká Británie, mnozí z nich dosud nemají náhradní bydlení. Tito lidé, odsouzení korporátním tiskem jako banda debilů, emigrantů a alkoholiků, nenašla u svých spoluobčanů zastání. Na místě požáru jsou toxiny z hořících plastů a dekontaminace nepřichází. Z mnohých dalších výškových domů byli lidé v neděli v noci (den po požáru) evakuováni do přilehlých tělocvičen a nájemních hal a druhý den jim nebylo dovoleno jít si pro svoje nejnutnější věci.

Přihořívalo dávno před tím. Zrušení kontrol státu nad korporacemi a omezování nezákonnosti v jejich honbě za ziskem. Přihořívalo, když letadla začala padat a po celém světě kromě USA je prasečí mor. Přihořívá, když mizí peníze v díře vojensko-průmyslového komplexu a není na zaplacení poctivé práce pro lidi. Přihořívalo, když mizely právní poradny pro chudé, pro ty, co si nemohou zaplatit „svého právníka“, a právo se tak stálo výlučně právem bohatých.

Druhý

V uměle dlouhodobě rozdmýchávané nenávisti na základě náboženství hoří kostel. A hle, již první miliardáři spěchají s horentními příspěvky na obnovu. Vláda, co tluče Žluté vesty hlava nehlava a zatýká jejich mluvčí, má najednou miliardy na rekonstrukci. V sociálních médiích jsou rozšiřovány snímky usmívajících se cizinců. Zase kapka do ohně nenávisti. Ale nemylme se. První jsou na řadě bezvěrci, ateisti a lidé, kteří umějí počítat. Protože ti vědí, co je to hra o peníze a moc a kolik to všechno stojí.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!