Postoj e-republiky k výstavbě jaderných elektráren je zásadně negativní, viz důležité články na toto téma dané pod článkem. Problémem je zejména bezpečnost provozu, doba výstavby, náklady na dekontaminaci. V Česku je dalším problémem fakt, že po implozi Vrbětic jsme vazalský stát jedné nejmenované mocnosti. V tendru na německé, pardon, české Dukovany už byly ze strategických důvodů vyřazeny ruské a čínské firmy. Tak se podívejme, jak si na tom stojí americký gigant přímo v USA.

Elektrárenská společnost Tennessee Valley Authority (TVA) může vykládat celé romány, protože drží světový rekord. Stavba a konečné spuštění jaderného reaktoru Watts Bar Unit 2 v Tennessee trvaly neuvěřitelných 42 let. Atomovka Watts Bar 2 byla v průšvihu v roce 2016, kdy se sice rozjela, ale za tři měsíce začala hořet hlavní trafostanice ve velkém a elektrárna byla zastavena. Pak to zkusili znovu rozjet v říjnu 2016. To je prosím první reaktor v USA postavený od roku 1996. TVA překonala svůj vlastní rekord v nejdelší době výstavby jaderné elektrárny, jenže ji tenkrát ani nedokončila! TVA oznámila, že po 47 letech stavby (!) opustí nedokončenou dvoureaktorovou jadernou elektrárnu Bellefonte v Alabamě. Vysvětlení je přímo skvělé, protože TVA "nemá potřebu tak velkého a drahého zdroje výroby elektřiny". Česko jako kolonie Západu je na tom asi úplně jinak. My si můžeme dovolit věci, na které už Amíci nemohou ani pomyslet, jak jsou drahé.

Nedodělaná atomovka Bellefonte se prodala realitní společnosti Haney. Její ředitel je Trumpův kámoš a po koupi dostal ředitel Haney zpět svou zálohu i s úroky, protože mezitím prošlo stavební povolení. Bylo to jistě lepší, než dát prachy na nulový úrok do banky, takto zaplatili celou atomovou komedii daňoví poplatníci. TVA utratila za Bellefonte během 47 let, které zahrnovaly dlouhé odstávky, nejméně 5,8 miliardy dolarů. A nepostavila nic. Jenže dost podobně vypadá rozvoj jaderné energetiky v USA za posledních 50 let, viz zmíněné články. Představte si, že takto bude podnikat soukromník.

Z celkem 30 reaktorů, které průmysl plánoval postavit před 15 lety v rámci tzv. jaderné renesance, se nyní staví pouze dva reaktory. I na nich je už nyní mnohaleté zpoždění a sekera se zdvojnásobila. Atomovka Vogtle v Georgii se dvěma reaktory má rozpočet o 200 % vyšší, celkem 27 miliard dolarů. Mimochodem, neschopnost plnit jakékoli rozpočty při výstavbě jaderek je označována za jednu z hlavních příčin zániku jaderné energetiky. Jaderná energie je nejdražší způsob, jaký kdy byl vymyšlen pro ohřev vody.

A nyní ke slavné firmě Westinghouse Electric Company. Tato firma a SCANA jsou zapleteny do stále většího skandálu ohledně nedokončení dvou nových reaktorů v jaderné elektrárně V. C. Summer v Jižní Karolíně. Vedoucí pracovníci zkrachovalé (no ano!, viz rok 2017) a nyní restrukturalizované společnosti Westinghouse čelí obvinění z trestných činů. Westinghouse již musel v souvislosti s debaklem elektrárny Summer vyplatit 2,168 miliardy dolarů na vyrovnání. A ty prachy se například dají sehnat tím, že budete do konce světa a kosmu budovat atomovku v jedné kolonii na druhé straně oceánu.

Jenže od srpna 2021 je známo, že Westinghouse bude muset hradit také 21,25 milionu dolarů poplatníkům s nízkými příjmy. To je prozatímní účet. Nové reaktory byly částečně financovány z již hrazených poplatků za elektřinu. Jenže zatím nedodaly ani jeden watt elektřiny, což je mrzuté. Náklady na JE Summer se nakonec vyšplhaly na více než 9 miliard dolarů a pak se celý projekt zhroutil.

No a teď k Wikipedii, kde je seznam zrušených reaktorů v USA. Z celkem 253 jaderných reaktorů původně objednaných v USA v letech 1953 až 2008 bylo 48 % zrušeno, 11 % předčasně odstaveno, 14 % zažilo alespoň roční nebo delší odstávku a 27 % je v provozu, aniž by mělo více než roční odstávku. Tedy jen asi čtvrtina z objednaných (!) a tím pádem polovina z dokončených (!!) reaktorů je stále v provozu. Mrkněte se na seznam 157 reaktorů, které byly zrušeny buď před zahájením výstavby, nebo v jejím průběhu. To už nemůžou utáhnout ani Spojené státy, obzvláště když mají na krku další mlýnský kámen zvaný Pentagon. Takže energetické společnosti od atomovek dávají ruce pryč, protože nechtějí přijít na buben. A to dokonce i v případě, kdy dostávají federální dotace k projektům. V případě Calvert Cliffs byla Constellation Energy americkým partnerem francouzské státní společnosti EDF. Ale i když jí Obamova administrativa nabídla záruku na půjčku ve výši 7,5 miliardy dolarů, Constellation považovala tyto podmínky za "příliš drahé a zatěžující" a odstoupila. Tolik k námluvám Constellation Energy s EDF v případě nových bloků JE Calvert Cliffs. Jediným vlastníkem ekonomicky vybuchlé atomovky tak zůstala zahraniční společnost EDF, což je v rozporu s atomovým zákonem USA. Projekt pochopitelně zkrachoval. Obama byl, stejně jako náš Babiš, ochoten podpořit atomovky skrze 55 miliard dolarů na jaderné úvěrové záruky do federálního rozpočtu na rok 2011. O výsledku viz výše k debaklu TVA. Takže máme našlápnuto na slibný závod směrem k atomovému dnu.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!