Minulé tři články sledovaly vývoj cen plynu v závislosti na energetické politice EU, která slouží globálním korporacím, jako všichni placení politici v Evropě a prakticky všude jinde (Zelený úděl I - Komu se zelení na poli ideologické pomatenosti). Shrňme synergii korporací a prodejných EU-byrokratů v rámci nové podoby Deep state. EU-chobotnice napojená na korporace a banky postupuje zcela racionálním způsobem, který jasně ukazuje neoliberální paranoiu.

 1. Zdražme spekulativně ceny elektřiny, neb je třeba vydělat pro jedno promile.
 2. Zničme přitom střední třídu, aby nezvedla hlavy a skončila na smetišti dějin, jako proletáři a další socky.
 3. Přes koupené EU si zařiďme monopol na kontrolu obyvatel skrze novou energetickou politiku propagovanou jako zelený úděl za daně těch, které potřebujeme zotročit.
 4. Přitom zničme cenami energie menší průmysl a donuťme lidi koupit e-auta, která plně kontrolujeme (tj. řízení přes PC a elektrickou spotřebu přes smart sítě).
 5. Na tom znovu vyděláme, protože fízlovací auta a fízlovací elektřina do nich stojí dvakrát tolik jako spalovací vozy. Přitom mají tyto vozy o třetinu méně mechanických součástek a elektřina do nich bude naše i s rozvody.
 6. Až to dokončíme, nikdo strachy ani nezvedne hlavu. Tedy kromě Ruska a Číny, proti kterým už vedeme studenou válku. Ale jich elity dělají totéž v národním kontextu, takže si vlastně výborně rozumíme beze slov.


Jak jste viděli v minulém článku o plynu, klíčovou roli hrají surovinové a energetické burzy, protože přes ně se dělá spekulace pro jedno promile. Burzovní ceny energie odpovídají ne naší koupěschopnosti, ale paranoie jednoho promile, které tiskne ničím nekryté peníze. Chápu, že hlavní miliardáři na kovidu zbohatli jen o 70 % a s jídlem roste chuť. Navíc už prakticky přestali platit daně z nemovitostí a majetku, takže svým potomkům a globálním rentiérům převádějí to nakradené úplně zadarmo. Nyní je třeba ovládnout trh s energiemi tak, že v něm zmizí daňové povinnosti úplně. To je ještě lepší než daňové ráje, kde je třeba nakradené peníze převést a pak tam hnijí a trpí inflací. Rotačky už vysypaly finančního šrotu tolik, že ho není kam dát a inflace lidi nakonec vyžene do ulic. Proto je třeba vytvořit energetický monopol s plnou kontrolou obyvatel. Kroky k jeho vytvoření jsou následující.

 • První výkop za Deep state zahájila EU chobotnice v Bruselu, která vyvolala umělou poptávku po energii tím, že ničí laciné zdroje energie.
 • Takto vyvolaná poptávka a panika se odrazí na korporacemi kontrolované energetické burze, která manipuluje ceny neuvěřitelným způsobem.
 • EU a korporace donutí prodejné a zpanikařené politiky v národních státech, aby zavedli "ekologická opatření", která upevní výše popsanou moc jednoho promile nad našimi hrdly a statky.
 • Tím se zavede nový eko-feudalismus a zbídačelí a zotročení lidé budou konečně šťastní.


Nyní se zbývá podívat na statistiky cen elektřiny, které ukazují totéž, co předešlé články ohledně plynu.

Zlom v energetické politice EU

Nejprve je třeba vidět, co se stalo s cenami elektřiny v dlouhodobém průměru. Evropa není Čína. Před kovidem a po něm hospodářsky stagnuje a dodatečnou energii do průmyslu vůbec nepotřebuje. Takže poptávka po silové elektrice byla slabá a k vyvolání spotřebitelské paniky bylo třeba "zelené politiky" EU vytvořené na objednávku korporací. Její plynovou podobu jsme podali na příkladu tzv. Winter package z EU. Tady je výsledná cena elektřiny dnes.Ta šedá je současná cena elektřiny v třicetiletém průměru. Porovnejte ji proti normálním předpovědím a kalkulacím lidí, kteří se tím živí. Přehled se týká všech hlavních burz s elektřinou. I úplný pitomec musí pohledem na šedou pochopit, že se jedná o řízenou manipulaci s cenami. To je možné dělat jedině na korporacemi kontrolované energetické burze. Ta funguje jako spalovací motor, či spíše jako plynová komora v Osvětimi. Burza na elektriku má v nové politice za úkol zničit normální lidi tím, že spálí vytištěné peníze a bankovní šrot, který už není možné uplatnit jinde. Ten dluhopisový šrot a inflační prachy už nikdo nechce kupovat za poctivé ekonomické hodnoty, jedině s imperiálním revolverem u hlavy. Tak se podívejme, jak tento revolver funguje. Přejděme k cenám elektriky pro domácnosti v EU v první polovině roku 2020.Graf je komplexní, protože ukazuje cenu elektřiny danou výrobou a její zdanění navíc (dva odstíny modré), a navíc poměr její ceny vzhledem k desetiletému průměru v dané zemi. Jak sami vidíte, před zavedením nové energetické politiky EU ceny elektriky u nás korespondovaly s faktem, že po 30 letech budování vítězného kapitalismu jsme chudou kolonií Německa a máme poloviční platy. Takže regulovaná cena elektřiny pro domácnosti měla zdravý základ, než došlo k její destrukci. Tu ukazuje tento graf.Z grafu je jasně vidět, jak došlo k umělému snížení zdrojů, které musí mít každý stát v rezervě. Nebyly ničím nahrazeny, kromě málo funkčních větrníků, které letos nic podstatného nenamlely. A tak muselo mlít EU, ale bohužel pouze hubou. Cíle bylo dosaženo a vypukla panika na energetické burze popsaná výše. Normální domácnost si kupuje nové a ekologicky a jinak lepší auto, až si na něj vydělá. A když ne, tak chodí pěšky. Není tak blbá, aby se zadlužila na pitomosti, když staré auto stále dobře funguje. Ale od toho máme EU a její direktivní politiku, aby zničila funkční energetický systém a vyvolala burzovní paniku v zájmu jednoho promile vyvolených.

Jak na EU-nebi, tak na české zemi

Cíle bylo dosaženo a nyní platí, že cena elektřiny na spekulativně řízené burze zabila jak zdravý ekonomický rozum, tak státní kontrolu nad cenami v jednotlivých státech. Korporace si mohou odškrtnout v deníčku první krok. Vydělávají jako divé v době, kdy navíc jejich elektřinu nikdo nepotřebuje. To je stejné jako v článku o plynu. Korporace už nyní převedly tvorbu cen na energetickou burzu, kterou řídí k naší záhubě. Nyní se může dál činit druhá část EU-chobotnice, protože je třeba vést válku proti levným zdrojům výroby elektřiny:

 • EU byrokraté v Deep state musí pokračovat v pochodu na energetický Stalingrad tím, že vytvoří jednotnou právní kontrolu nad distribucí energie v EU. Když se zatím nepodařilo podepsat sebevražedné smlouvy s korporacemi typu TTIP, uděláme s nimi jiný kšeft.
 • Byrokraté v Bruselu a jejich pomocníci v podobě zkorumpovaných domácích politiků jsou v tomto mechanismu nového eko-feudalismu zásadní složkou. Obě chapadla chobotnice legalizují zlodějnu korporací.
 • Národní státy nemohou dělat nic, jen podepsat kapitulaci a bědovat, jak zlí Rusové a mimozemšťané zničili ceny elektrické energie.


Mimochodem, v USA jsou ceny elektřiny proti EU poloviční a nestoupají, protože USA už by vůbec nebyly konkurenčně schopné v průmyslu proti vítězné Číně. A na závěr je snad pochopitelná citace z tohoto důležitého článku (ZDE).

Do cesty elektřiny nařízení EU (snad pro účely zdražení elektřiny?) vložilo mezinárodní burzu v Lipsku (s pobočkou v Praze), kde musí výrobce svoji elektřinu (lacino) prodat a obchodníci s elektřinou nakoupit (draze) a do přímé cesty laciného ruského zemního plynu se vložila Rotterdamská burza (případně Londýnská burza)...

 • výrobní cena elektřiny z českých jaderných elektráren, které v roce 2020 vyrobily 30 TWh (tj. téměř 37 % vyrobené elektřiny) činí cca 0,25 Kč za 1 kWh (dle údaje ČVUT).
 • výrobní cena elektřiny z uhelných elektráren jednoho velkého českého výrobce (celkem se v parních elektrárnách v ČR v roce 2020 vyrobilo více než 43 % veškeré elektřiny, tj. více než 35 TWh) činí cca 0,15 Kč za 1 kWh, ale k tomu se musí připočíst cca 1,60 Kč za emisní povolenky, tj. celkem nákladová cena 1,75 Kč za 1 kWh.
 • přesto (či snad právě proto?) česká domácnost platila, před podzimní explozí burzovních cen elektřiny 2021, průměrnou konečnou cenu 4,80 Kč za 1 kWh elektřiny. To je sice 4,5x více než v roce 1996, ale protože se také zvýšil průměrný plat, energetická chudoba, z důvodu ceny elektřiny, ohrožovala, do začátku podzimu 2021, pouze relativně malou část obyvatel ČR.


Takže to shrňme. Česko jako kolonie se dostane na německé ceny energie. Důchodci si místo šetření na pohřeb a na rakev zaplatí nové zálohy po pádu spekulantů, jako byla Bohemia Energy. A naše ceny bude určovat energetická burza v Lipsku. Z předešlého je jasné, že na ní bude zhruba dvojnásobná cena proti české, protože Němci mají nejdražší elektřinu v EU.

Moje rada pro ekologicky kolaborující EU je jasná a zcela jednoduchá. Přestaňte konečně lhát a krást s korporacemi a zdaňte je ve spolupráci s národními státy. Pak budeme mít konečně peníze na ekologickou politiku a ta bude sloužit demokracii, a ne Deep state a korporátnímu fašismu.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!