Německá vláda plánuje podle zpráv médií další dodávky zbraní na Ukrajinu. Deník Süddeutsche Zeitung ve své zprávě uvádí, že výzbroj v hodnotě přibližně 300 milionů eur by mohla být "v krátké době dodána Ukrajině". Na rozdíl od předchozích dodávek by nejnovější dodávka nesestávala z vojenského materiálu ze zásob německé armády, ale zahrnovala by zbraně poskytované přímo německým průmyslem. (Tzn. nejmodernější - pozn. překl.)

Plánované dodávky budou masivní. Podle Süddeutsche Zeitung obsahuje vládní seznam zbraní „asi 200 produktů“. Do seznamu se dostalo 2650 protitankových zbraní typu Matador a 18 průzkumných dronů, „které mohou být dodány okamžitě“. Mezi další položky patří minomety, kulomety, 3000 zařízení pro noční vidění, několik tisíc ochranných vest a přileb, osm pozemních monitorovacích radarových zařízení, systémy sledování vzdušného prostoru a „neobrněná i obrněná vozidla, od zájezdových autobusů až po obrněné transportéry“.

Dodávky zbraní už zřejmě schválila sociálně-demokratická ministryně obrany Christine Lambrechtová. Informace ze zdrojů "blízkých ministerstvu obrany“ říkají, že Lambrecht "nemá žádné námitky nákupu vojenského materiálu pro Ukrajinu podle seznamu,“ píše Süddeutsche Zeitung.

Deník Welt am Sonntag včera uvedl, že německá vláda Ukrajině nyní dokonce dodává obrněné transportéry. Jedná se o 58 bojových vozidel pěchoty (BVP), která původně pocházela ze zásob Národní lidové armády bývalého východního Německa a nyní jsou v držení ČR (české firmy Excalibur Army - pozn. edit.). BVP typu „PbV-501“ jsou vybaveny kanóny a kulomety.

Německo je tak po počáteční zdrženlivosti stále více v popředí vojenské podpory Ukrajině ve válce proti Rusku. Podle ukrajinských údajů bylo za posledních několik týdnů do Kyjeva dodáno 500 protitankových zbraní, 1000 nábojů, 500 protiletadlových střel Stinger a 2000 střel Strela. Těžké válečné zbraně požadované Kyjevem nyní následují.

Německo zároveň systematicky rozšiřuje svou vojenskou přítomnost ve východní Evropě. V uplynulých týdnech bylo do Litvy přesunuto dalších 350 německých vojáků s těžkou vojenskou technikou, aby posílili bitevní skupinu NATO vedenou německou armádou. Kromě toho vyslalo letectvo šest stíhaček Eurofighter do Rumunska a 700 vojáků a protiletadlový raketový systém Patriot na Slovensko, kde Německo převzalo vedení další bojové skupiny.

Přesuny vojsk a dodávky zbraní, které ve velké míře směřují ke krajně pravicovým silám v ukrajinské armádě a tzv. územní obraně země, vyostřují válku na Ukrajině. Jde ve skutečnosti o nepřímé válečné akty proti Rusku, které neustále zvyšují riziko přímého vojenského konfliktu s jadernou mocností.

Lambrechtová minulý týden v Bundestagu ve svém projevu o válečném rozpočtu varovala před ruskými útoky na dodávky zbraní. Vyzvala všechny, "aby se zdrželi veřejných diskusí o tom, kdy a kde se co doručuje. V opačném případě se ti, kteří provádějí tyto dodávky, stanou terčem. Nemělo by být dovoleno, aby se tyto transporty také mohly stát terčem ruských útoků."

Navzdory ohlušující propagandě v politickém establishmentu a médiích je stále jasnější, že Ukrajina je zástupnou válkou mezi NATO a Ruskem. Systematickým postupem vojenské aliance k ruským hranicím imperialistické mocnosti doslova vyprovokovaly reakcionářský útok Kremlu na Ukrajinu. Zejména Berlín nyní vidí válku jako příležitost k realizaci dlouho hýčkaných plánů na přezbrojení a militarizaci.

"S ‚novou epochou‘ je nyní konečně možné, abychom německou armádu vybavili prostředky, které potřebujeme k obraně státu a aliance,“ nadchl se Lambrecht v rozhovoru pro Redaktionsnetzwerk Deutschland. "Důraz je kladen na vybavení vojáků." "Novou epochu“ – propagandistický termín pro pečlivě naplánovaný a připravený návrat německého militarismu – „můžeme také pocítit tím, že německou armádu vezmeme tam, kam patří - na společenské výsluní“.

Lambrecht dal nahlédnout do dalekosáhlých válečnických a velmocenských plánů vládnoucí třídy. V případě EU "existuje plán sil rychlé reakce a očekává se, že se Německo zúčastní,“ řekl. Proto "jsem nabídl, že od roku 2025 poskytneme jádro těchto sil – s 1500 vojáky“. Bude to také zahrnovat "trvalé posílení východního křídla NATO a nejen jeho současné zabezpečení“.

Ústředním bodem realizace plánů bylo rychlé přijetí „Zvláštního fondu německé armády“ v německém parlamentu. O využití plánovaných 100 mld. eur už ministr obrany minulý týden hovořil s generálním inspektorem německých ozbrojených sil Eberhardem Zornem a kancléřem Olafem Scholzem. Je pro něj obzvláště důležité "velmi rychle obstarat vybavení, které se dostane přímo k vojákům“. A pak je tu samozřejmě "mnoho důležitých velkých projektů, jako jsou nástupce stíhacích letadel Tornado nebo ozbrojené drony".

Po rozhodnutí o nákupu desítek neviditelných bombardérů F-35 schopných nést jaderné zbraně následoval minulý víkend plán na vybudování národního protiraketového štítu. Další položky budou nyní oznámeny. Podle "informovaných zdrojů“ by německá armáda mohla obdržet dalších 350 transportérů Puma a „tak zdvojnásobit počet svých BVP,“ píše Handelsblatt. Kromě toho "pravděpodobně budou zakoupeny další obrněná kolová vozidla typu Boxer a logistická vozidla“. V pokračování zprávy se uvádí: "Považuje se za jisté, že federální námořnictvo obdrží dalších pět korvet K130 a jednu až dvě další ponorky."

A to je jen začátek. Čtyři týdny poté, co Scholz oznámil největší německý přezbrojovací program od Hitlera, již bylo prohlášeno, že předchozí plány nejsou dostatečné. "Velikost speciálního fondu ve výši 100 miliard eur se rychle relativizuje, když se podíváte jen na potřebu munice,“ komentuje Handelsblatt. Aby vláda dosáhla cíle NATO "30denní pohotovosti k boji“, musela by „utratit nejméně 20 miliard jen za náboje, granáty a rakety“. Německý zbrojní průmysl si mne krvavé ruce a v úzké spolupráci s vládou připravuje výrobu vybavení pro válečnou mašinérii. Ministerstvo obrany podle Handelsblattu pozvalo manažery největších německých zbrojařských firem na "mimořádné jednání“. Zástupci ministerstva zdůraznili, že "stávající vojenská technika by měla být modernizována a nový materiál by měl být zakoupen co nejdříve“.

Podle citovaného deníku samotná skupina Rheinmetall nabídla spolkové vládě seznam vojenského materiálu v hodnotě 42 miliard eur. Kromě munice obsahuje také vrtulníky a pásové i kolové obrněné transportéry. "V mnoha závodech pracujeme v jednosměnném provozu; můžeme také pracovat nepřetržitě,“ řekl generální ředitel Rheinmetall Armin Papperger. Produkce tankové munice by se tak mohla zvýšit ze zhruba 40 000 na 240 000 kusů ročně.

Osmdesát let po německé invazi do Sovětského svazu, která zabila nejméně 27 milionů sovětských občanů, je vládnoucí třída opět na válečné stezce proti Rusku. V jádru sleduje stejné cíle jako za 2. světové války. Německý imperialismus se zabývá militarizací Evropy pod německým vedením při sledování svých globálních geostrategických a ekonomických zájmů. Podmanění Ruska k zajištění neomezeného přístupu k rozsáhlým zdrojům země je prvním krokem v tomto procesu.

"Pokud jde o Evropu, je to nyní na německé armádě,“ píše Die Welt v komentáři a velmi otevřeně žádá NATO a EU, aby se připravily na válku proti Rusku, a to pod vedením německých ozbrojených sil. "S ohledem na strategickou orientaci německých spojenců a redukci pozemních sil, zejména obrněných jednotek, v ostatních státech EU a NATO nikdo kromě Německa nemůže a nebude poskytovat potřebné ozbrojené síly k zabezpečení východního křídla NATO takovým způsobem, aby aliance mohla přežít v potenciálním konfliktu s Ruskem.

Přípravy na válku doprovází skutečná válka proti dělnické třídě doma. "Jsme kvazi-válečná strana, kvazi-ekonomická válečná strana,“ řekl Robert Habeck, ministr pro hospodářství zelených, v pořadu Tagesthemen ve veřejnoprávní televizi. "A také platíme cenu... a v důsledku toho zchudneme." Tím „my“ Habeck nemyslí buržoazii a bohaté střední třídy, za které mluví, ale dělnickou třídu, která musí nést náklady na válku.

Sozialistische Gleichheitspartei (Strana socialistické rovnosti, SGP) odsuzuje tyto šílené válečné plány i požadavek vlády, aby obyvatelstvo přinášelo "oběti“ a bylo ožebračeno pro německý imperialismus. Spoléháme na jedinou společenskou sílu, která může zabránit návratu do světové války a barbarství - mezinárodní dělnickou třídu. Sociálními útoky a rostoucími cenami je nevyhnutelně hnána do tvrdých třídních bojů. Potřebuje však jasnou politickou perspektivu, jejímž cílem je odstranit příčinu nerovnosti a války – kapitalistický systém zisku – a vybudovat globální socialistickou společnost.

Zdroj: WSWS

Překlad: Aleš Macháček


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!