Prezidentské volby nezaznamenaly jen porážku pravicové plutokracie, která v mnohých státech úředně šikanovala voliče a masivně investovala do tzv. "super-PAC" fondů, které mediálně ovládly současnou prezidentskou kampaň. V republikánské Floridě se neznámé organizace dokonce neštítily použít robo-telefonáty, v nichž se vyzývalo k tomu, aby volitelé na telefonu stiskli nulu a tím provedli prezidentskou volbu pro Obamu. Znovu se potvrdila klíčová role aktivistických demokratických skupin, které se postavily za Obamovy ideje a přesvědčily váhavé voliče, že tento prezident hájí jejich skutečné zájmy.

Hlavním poraženým zůstala katolická hierachie. Ta se ústy svých biskupů v některých otázkách (antikoncepce, právo na potrat atd.) jasně distancovala od prezidenta Obamy a doporučila volit Romneyho. Černošská a hispánská občanská většina však drtivou většinou volila právě demokratického prezidenta, protože zásadně podporuje jeho sociální agendu.

Dalším hlavním poraženým jsou židovské lobbystické organizace (RJC, ECI) podporující republikánský militarismus. Benjamin Netanjahu přímo podporoval finančně Romneyho a židovští aktivisté v rámci super-PAC a dalších spolcích telefonovali a agitovali na všechny strany. Většina amerických Židů ovšem jako obvykle volila demokraty. Je jim blízká demokratická liberální tradice bránící hodnoty a práva menšin. To bude asi Židům těžko někdo zazlívat.

Krizí také prochází zejména fundamentální náboženské skupiny napojené na homofobní, rasistickou a nenávistnou náboženskou agendu. Tyto negativní tendence byly odmítnuty na celé čáře nejen v současných prezidentských volbách, ale zejména v senátních volbách a v národních referendech o důležitých otázkách:

  • Náboženští republikáni prohráli všechna 4 referenda ve státech, kde se rozhodovalo o uznání tzv. same-sex marriage.
  • Senátorské volby prohráli všichni kandidáti pravice, kteří měli radikální šovinistické názory ohledně práva na potrat a na osudy znásilněných žen.
  • Ve dvou státech je nyní legalizováno používání marihuany pro osobní účely, tj. platí faktická dekriminalizace této měkké drogy.

Milióny amerických evangelikálů jsou šokovány volebními výsledky a referendy. Americká veřejnost se sice hodnotově posunula doprava, což představovalo hybný moment radikálních hnutí jako Tea party a umožnilo nástup pravicové agendy. Ale klima náboženské hysterie a stálé útoky na občanské svobody povzbudily většinu Američanů, aby šli bránit občanská a demokratická práva, která považují za fundamentální.


Chcete-li aktivně diskutovat, musíte se zaregistrovat.
Diskuzní fórum rubriky "Ze světa" najdete zde.