Pozitivní kritika předražené a nebezpečné výroby jaderné energie (viz naše minulé články) musí ukázat alternativní výzkumy, které se ve světě začaly uplatňovat v již uskutečněných projektech.

První řešení větrných elektráren pochází z Francie. Tvůrci navrhli originální řešení: strom-větrník. Konec s vysokými stožáry a megawatty vyráběnými daleko od obydlených území. Nyní si může každý postavit svou vlastní elektrárnu hned vedle domu. Video ukazuje princip výroby energie:


Miniturbíny zachytí všechny možné druhy větru, i ty, které nejsou normálně využitelné. Firma L’arbre à vent® staví první prototypy s výškou 8 a 12 m o výkonu 2,5 a 3,5 kW. Stromům podobné elektrárny jsou navrženy tak, aby mohly fungovat jako veřejné osvětlení a aby nepotřebovaly speciální stavební povolení. Výkon 3 kW pokryje potřeby čtyřčlenné rodiny mimo elektrické vytápění.

Další experimentální model kinetické výroby proudu se nyní bude stavět na Madagaskaru. Pružné stožáry fungují na principu piezoelektrického jevu, protože jejich díly se pohybem větru stlačují a roztahují stejně jako ohebný bambus. Model větrného parku najdete kliknutím na anotaci. Tento obrázek ukazuje noční fungování parku. Na vrcholu ohebné tyče je umístěna LED dioda, jejíž intenzita světla se mění podle síly větru a vyrobené elektřiny.Tyč navíc může fungovat jako akumulátor uskladňující elektřinu různými způsoby. Mezinárodní komise pro alternativní zdroje vyhodnotila tento projekt jako velmi perspektivní a doporučila jeho pokusnou realizaci. Myslíme si totéž, už jen pro ten estetický zážitek.