Dne 12. ledna 2013 spáchal ve svém brooklynském bytě sebevraždu Aaron Swartz, obhájce svobody internetu, vynikající programátor, průkopník technologií, na nichž běží sociální sítě, spoluautor formátu RSS, spoluzakladatel zpravodajského webu Reddit a výkonný ředitel Demand Progress, stránek zasazujících se o občanské svobody a lidská práva v USA.

Swartzova rodina obvinila ze spoluodpovědnosti za smrt svého syna americký trestní systém, massachusetské státní zastupitelství a Massachussetský technologický institut (MIT).

Aaron byl totiž v roce 2011 obviněn, že přes otevřené připojení do digitální knihovny (JSTOR) „ukradl” více než 4 miliony akademických časopisů a hodlal je poskytnout zdarma veřejnosti. Byl orgány amerického ministerstva spravedlnosti obžalován ve 13 bodech s hrozící celkovou maximální sazbou 50 let a pokutou ve výši několika set tisíc dolarů. Databáze JSTOR, která měla být Aaronovým jednáním poškozena, přitom nevznesla žádnou žalobu a vyzvala vládu, aby soudní proces zastavila.

Některé zdroje uvádějí, že Aaron Swartz trpěl duševní chorobou, lidé, kteří ho znali, ho však vylíčili jako mimořádného muže zcela oddaného věci občanských práv a informační svobody.

Aaronova smrt vyvolala velké pobouření v internetové komunitě. Hackeři z Anonymous v reakci na ni napadli servery MIT, jehož vedení vyčítají, že se v celé Swartzově kauze zachoval pasivně.

Případ může mít i politické konsekvence, Aaron Swartz patřil k ostrým kritikům Obamovy politiky „cíleného zabíjení” a kritizoval i „kybernetickou válku” USA a Izraele proti Íránu.

Zdroje:

Ve věku 26 let spáchal sebevraždu vynálezce formátu RSS Aaron Swartz

Official Statement from the family and partner of Aaron Swartz

You have friends

Aaron Swartz, Internet Pioneer, Found Dead Amid Prosecutor 'Bullying' In Unconventional Case

RIP, Aaron Swartz

Spoluautor RSS spáchal sebevraždu, Anonymous napadli MIT – Živě.cz

Kritik Obamova „seznamu na odstřel“ nalezen v New York City mrtev