Článek pod názvem "Vyšetřování šéfky FMI Lagardové asi skončí obžalobou" (22.05.2013) referoval o oznámení Státní francouzské prokuratury (CJR), která zvažuje trestní stíhání proti Christine Lagardové, současné šéfce Mezinárodního měnového fondu (MMF) od roku 2011. Výslechy Lagardové v případu Tapie jí dávají za vinu úmyslnou úřední nečinnost ve sporu. Prý záměrně nepodala ministerské odvolání, a tak přestala hájit státní zájmy. Výše vzniklé škody je ohromná, téměř půl miliardy euro. Lagardová byla obeslána na dvoudenní výslech ve čtvrtek a pátek. Po jeho skončení prokuratura oznámila, že prozatím nepodává trestní oznámení a Lagardová bude dále vyšetřována jako účastnice sporu (témoin assisté).

Nezávislý francouzský web Mediapart známý svými odhaleními finančních skandálů (viz náš článek o novináři Edwy Plenelovi) publikoval podrobnosti z vyšetřování (zde). Dva z celkově tří vyšetřovatelů CJR chtěli Lagardovou obvinit. Obvinění prý nepadlo kvůli tomu, že za Lagardovou se postavil socialistický ministr financí Pierre Moscovici, jehož svědectví Lagardové pomohlo. Ta se navíc přímému obvinění vyhnula proto, že do skandálu namočila bývalého prezidenta Sarkozyho.

Lagardová měla během výslechů prohlásit, že její úmyslná nečinnost ve sporu vinou nepodání odvolání prý byla podniknuta na základě intervence tehdejšího prezidenta. Ten údajně potřeboval vliv Tapieho. Tento pochybný podnikatel díky svým vazbám na vlivné klany a z titulu majitele fotbalového klubu Olympique de Marseille výrazně ovlivňuje voliče v Marseille a okolí. Vyšetřování tedy pokračuje a zamířilo do kruhů bývalého prezidenta. Nicolas Sarkozy je již vyšetřován z několika skandálů najednou, ale prozatím nebyl z ničeho obviněn. Nyní mu kvůli svědectví Lagardové přibyla další starost.