Podívejme se na dění v Sýrii, které se jasně otáčí ve prospěch Asadovy vládní armády. Pokud se podáváte na naši starší mapu o poloze front Damašku (viz Bitva o Sýrii, strategický přehled), můžete si ji srovnat s novou verzí z minulého týdne.Z mapy je jasné, že zelení povstalci jsou téměř hermeticky oblíčeni uvnitř města, rozdrobeni na malé enklávy a jejich přístupové a zásobovací cesty jsou fakticky uzavřeny. Přímá reportáž z bojů z předměstí Damašku ukazuje absurditu syrské války. Také chcete podobným způsobem jezdit do práce vedle bojujících tanků?


Vládní vojska nyní odřezávají povstalce ve vesnicích kolem Aleppa a Homsu, kde se připravuje další velká ofenzíva. Náčrt celé strategie vyzkoušené ve vítězné bitvě o Kusajr ukazuje v bodech následující mapa.Mezitím státy z Golfského zálivu podporovaní EU a USA nakoupily ruské zbraně všeho druhu a posílají je do Sýrie, protože nic lepšího není po ruce. Zásoby přestaly proudit přes Turecko, protože premiér Erdogan najednou otočil a zastavil dodávky zbraní povstalcům. Tím fakticky odsoudil k porážce bojovníky v Aleppu, které na těchto dodávkách životně závisí. Američané a státy z Golfu musí zbraně posílat přes Jordánsko, což není tak jednoduché. Moskva je nanejvýš rozezlena, protože ruské tanky T-72 masakrují ruské Kornety pocházející z armádních východoevropských skladů, z Libye a z Balkánu. Ovšem poslední úpravy tanků ukazují, co dovede ruská technika. Viz toto video ukazující, jak tank T-90 odolává ruským střelám Kornet a Metis, které ničí prozatím všechny dostupné tanky světa. Kdo byl v armádě, ten ví, co to znamená.


Dalším vtipným příběhem je historka mudžahedína z bohaté saúdsko-arabské rodiny, který nevydržel a zavolal mobilem papínkovi, aby jej dostal z obklíčení v Aleppu prováděném syrskou armádou. Saúdové válku za demokracii platí, i zvedli telefon a volali veliteli Salimovi Idrísovi ze Syrské povstalecké armády aby sebou hodil, než bude pozdě. Při záchranné operaci zahynulo 157 povstalců a mezi nimi i bývalí zběhové ze syrské armády. To také na bojové morálce nepřidá. Mezitím duchovní z Kataru ujistil Američany, že nechají na pokoji Izrael a pouze vyvraždí heretické Syřany. Video je zde.


Nevěřícím je možné s klidným svědomím lhát, takže jeho slova jsou jistě zcela pravdivá. Jako poslední perličku jsme si nechali mezinárodní spolek přátel povstalců, tzv. "Přátelé Sýrie", kterých ještě loni, tj. 6. července 2012 bylo při setkání v Paříži přesně 121 státních delegací. Letošní kolo má být pochopitelně v Katarském hlavním městě Doha, ale účast potvrdily pouze delegace z 11 států. Inu v nouzi poznáš nepřítele. Na závěr si poslechněte, co nás čeká v Evropě. Dánská televize zpovídala jednoho bojovníka za svobodu, který milým Dánům jasně vysvětlil, jak to bude s demokracií v Sýrii a širším okolí, až vznikne nový islámský chalífát.


Podle toho co říká, se máme na co těšit. To je také důvod, proč minimálně Dánsko prohlásilo, že jakákoliv bojová akce jejich občanů v Sýrii je považována za akt terorismu. A nejspíš si ani příliš nepřejí, aby se tento demokrat a bojovník za svobodu vrátil živý domů.