Série "Fakta o Sýrii" několikrát zmínila budoucí odpovědnost evropských a amerických státníků, vojáků a tajných služeb za masakry v Sýrii. Nejen, že dva roky podporují terorismus nejhoršího zrna, ale stali se spolupachateli hrozných zločinů proti lidskosti. Nejnovější hromadný hrob civilistů byl předevčírem vykopán v provincii Chama ve vesnici, kde vládli islamisté z ISIL. Nyní konečně došlo na zúčtování Bushovy a Blairovy špinavé války v Iráku, která byla provedena bez souhlasu RB OSN. K desetiletému výročí této války jsme připravili tematické číslo Irák: deset let vraždění (2013-09).

V sobotu 11. 1. 2014 byla na Mezinárodní trestní soud (ICC) podána oficiální žaloba sestavovaná po několik let týmem právníků a dobrovolníků skupiny aktivistické skupiny Public Interest Lawyers (PIL) a European Centre for Constitutional and Human Rights (ECCHR). Žaloba požaduje, aby se zahájilo vyšetřování zločinů proti lidskosti (ty jsou nepromlčitelné) a to podle čl. 15 Římských statutů.

Na ICC přišel dossier o 250 stranách, který shrnuje výslechy asi 400 svědků a dokumentuje tím systematické bití, mučení elektrickým proudem, sexuální útoky, předstírané popravy pro zlomení mučených osob atd. Pokud bude obžaloba přijata, může vyústit ve stíhání hlavních politických a vojenských viníků pro válečné zločiny. Deník Guardian uvádí ve svém komentáři k podání žaloby pro válečné zločiny některá zajímavá jména. Obviněni ve Velké Británii mohou být zejména generál Sir Peter Wall, hlavní velitel armády, a bývalí ministři obrany Geoff Hoon a Adam Ingram. Tito dva poslední výtečníci jsou přímo jmenováni v textu obžaloby nazvané "The Responsibility of UK Officials for War Crimes Involving Systematic Detainee Abuse in Iraq from 2003-2008". Svědectví oněch 400 svědků shrnuje tisíce případů mučení a zneužívání vězňů.

Zdá se, že mučení ve věznicích typu Abu Ghraib se konečně dostane před soud. V tomto vězení pro změnu mučili američtí vojáci, nikoliv britští. Přejeme bývalému prezidentu Bushovi, aby po slavném mediálním vystoupení na letadlové lodi přišel jako obžalovaný na budoucí tribunál ICC a tam obhajoval své zločinné jednání. Že si s sebou vezme lidi jako Paul Wolfowitz, Dick Cheney, Douglas Feith, Richard Perle, Dan Bartlett, George Tenet a další výtečníky z Bushovy éry - to se rozumí samo sebou.