V těchto dnech prožívá rakouská veřejnost silné trauma ze svých politiků i bankéřů. Krachující banku Hypo-Alpe-Adria bude muset sanovat stát. Ten ji již před časem zestátnil, ale s řešením její insolvence nepospíchal. Také proč, bylo přece před volbami.

Nyní přijde ovšem její sanace mnohem dráž. Po krachu jednání s ostatními bankami, které na žádné spolupodílení nepřistoupily, protože by také jako věřitelé o peníze přišly, bude zřízena tedy tzv. „Bad Bank“, něco na způsob naší Konsolidační banky. Sem půjdou nedobytné pohledávky a úvěry a malá část - která údajně zůstala ještě zdravá - bude prodána státem. Výnos se neodhaduje ovšem vyšší než 3 miliardy eur.

Selhali politici, selhala Rakouská národní banka a Dohled nad finančním trhem, tvrdí unisono opozice: Zelení, Svobodní i nová liberální strana Neos. A banky si nesmí myslet, že budou vyzobávat rozinky a z průšvihů je bude tahat daňový poplatník, se vyjádřil mladý podnikatel a šéf strany Neos Matthias Strolz ve včerejším nočním vydání zpráv ZIB2.

Poslat banku do insolvence prý nejde, proto byla banka již dříve zestátněna. Stát by přišel podle „finančních expertů“ o svůj rating a zvýšily by se úrokové sazby ze státních dluhopisů. Někdo může namítnout, že se jedná o sprosté vydírání. Jenže to by nesměli zkorumpovaní korutanští politici poskytnout bankám státní záruku za úvěry Hypo-Alpe-Adria ve výši téměř 20 miliard eur. Pokud by došlo ke konkurzu, první věcí by byla realizace záruk. Zemský rozpočet Korutanska by měl na 5 let vystaráno a Korutany by se musely nejspíš prodat Goldmanům, či jinému investičnímu žraloku. Kdo toto upekl? Samozřejmě že hlavně nebožtík Jörg Haider, jenomže v té době s ním byli v zemské vládě socialisté i lidovci. Takže plivat špínu jenom na něho jaksi nejde.

Rakouský státní rozpočet má na výdajové stránce pro rok 2014 nachystáno 74,3 miliard eur. Sanace Hypo-Alpe-Adria se odhaduje až na 19 miliard. A pak že ta demokracie na západ a jih od nás funguje lépe a tolik se tam nekrade.

Banky a jejich přátelé v politice, zlákaní vidinou vstupu Chorvatska do EU a azurovým Jadranem investovaly do nemovitostní bubliny. Ceny nemovitostí díky krizi padly, spousta vil nebyla prodána. Takto to dopadne vždy, když si politici plácnou s bankéři. Vždycky zapláče nakonec daňový poplatník. Aby to však nebylo rakouskému poplatníkovi líto, je tu dnešní zpráva.

Deník Standard wrote:
SPÖ chce jako protislužbu za otevřenou cestu k sanaci prosadit zubní rovnátka zdarma pro rakouské děti. Lidovci pořád tento jejich návrh odsunovali. Nyní to vypadá, že v polovině příštího roku bude projekt rovnátek spuštěn. Lobby zubařů i rodiče dětí budou mít jistě radost, protože pro většinu rodin je financování zubařské péče velkým problémem. Koneckonců v pohraniční kvůli rakouské klientele nejsou dostupní zubaři pro české obyvatelstvo. Zubní péče jako privilegium pro bohaté.

Vezmeme-li tuto zprávu v úvahu, pak pro Rakousko platí: „Situace je beznadějná, ale nikoliv vážná“. Kabaret u našich sousedů: lidu astronomické dluhy (které neuvidí) a dětem hezky viditelná rovnátka.