Závod VW ve městě Chattanooga (Tennessee) má kolem 1.570 stálých zaměstnanců. Němci zde zavedli stejný systém jako ve všech svých podnicích, tedy tzv. Rýnský kapitalismus, o němž jsme již psali (Má rýnský kapitalismus ještě budoucnost?). Otazník je zbytečný, protože jinak by americké korporace nebyly vyděšeny v té míře, že o jednom odborářském hlasování v tomto podniku píší i celostátní americké noviny.

Každý ví, že škodovka má nejvyšší dělnické platy, VW je nejúspěšnější podnik v Evropě a odborářští bossové sedí ve správní radě s bossy podnikatelskými. Jenže to odporuje modelu korporátního otroctví, které v USA podle médií a podle republikánské ideologie představuje jedinou možnou alternativu. Takže VW vybídl zdejší dělníky, aby se odborově organizovali, což je děsné i u nás, nejen v USA. A zdejší již odborově organizovaní dělníci mají příští týden hlasovat o tom, zda se připojí k národní odborové centrále (the United Auto Workers Union), čímž vznikne v USA nevídaná věc. Zahraniční firma chce sama od sebe zakládat odbory, bude s nimi spolupracovat na úrovni správní rady a ještě posílí celostátní hnutí na úrovni našich kováků. Fakticky stejný systém má zdejší škodovka, ale tam už skřípe jednání na úrovni celostátní jednoty odborů.

Volby o připojení podniku do odborové centrály se mají konat příští týden. Tento fakt vyděsil zdejší vládnoucí Republikány. Guvernér státu Tennessee Bill Haslam veřejně vyzval VW, ať v této automobilce nedovolí rozšíření odborů. Důvod je jasný. V modelu korporátního otroctví a nízkých platů by se lehce mohlo stát, že se vyděsí i další příchozí firmy, protože se rozšíří pravomoci zaměstnanců. A to v naší demokracii přece není možné, to by byl socialismus. Marx by se divil, kam jsme se to dostali. Politickým jazykem zástupců otrokářů se to říká takto:

Bill Haslam wrote:
Řekli jsme společnosti (VW), že máme určité obavy. (...) Řekněme to jasně: prostě to má dopad na naši schopnost získat další firmy. Když s nimi jednáme, pořád se na to ptají.

Zrušení korporátního otroctví tedy není na pořadu dne, alespoň nikoliv v Tenneesse. Ovšem vyhodit ze státu zaměstnavatele dvou tisíců dělníků, který navíc slušně platí, to také nejde. Mluvčí VW navíc řekl, že jeho firma má stejnou zaměstnaneckou politiku všude na světě a kvůli USA ji nebude měnit. A navíc může jít do Mexika, kde přijde výroba mnohem laciněji. Chudák guvernér, člověk ho musí litovat. Musí úspěšné a demokratické VW vysvětlit, že má zavést otroctví jen proto, aby vyla s vlky, tj. se zdejším korporátním fašismem.