FED musí čas od času zveřejnit alespoň část oficiálních zápisů z jednání. Tranše týkající se krize 2008/9 byla zveřejněna nyní a zápisy Fed's Open Market Committee (FOMC) si můžete stáhnout na této adrese. Normální řemesla fungují tak, že vás v případě špatně odvedené práce vyhodí nebo nedostanete zaplaceno. FED funguje tak, že jeho špatná práce dostane pochvalu od politiků uplacených bankami a dokonce i od neznalé veřejnosti svedené hloupými novináři. A nyní k věci. Zápisy z roku 2008 jasně ukazují, že zdejší bankéři se vůbec, ale vůbec vůbec nestarali o stav americké ekonomiky, která začala běžet dolů alarmujícím způsobem. Přitom měli k dispozici všechna potřebná čísla. Jenže realita ekonomiky tyto bankéře už dávno vůbec nezajímá. A dokonce firmy cíleně ničí, viz článek Royal Bank of Scotland se chová jako loupeživý rytíř. FED se pro změnu chová jako Marie Antoinetta před Francouzskou revolucí. Tady jsou příklady ze zápisů.

Hypotéční trh s nemovitostmi se v roce 2008 začal hroutit. Od roku 2007 začaly ceny domů padat dolů rychlostí 1,5 % každý měsíc. To jest, americké domácnosti přicházely každý měsíc o hodnotu majetku kolem 300 miliard dolarů. Spící FED začal vidět první známky recese až od poloviny roku 2008. Jenže v té době už ceny padaly rychlostí 2 % měsíčně. Pád cen vidíte z indexu podle oficiálního ukazatele nazvaného Case-Shiller Home Price Index.



Navíc se finanční spekulanti FEDu vůbec nezajímali o skutečná data z ekonomiky, která jim dodával a dodává Federální statistický úřad (Census Bureau). Ze zápisů vyplývá, že bankéři vůbec nebyli schopni vyhodnotit naprosto alarmující faktory, které vedly ke zhroucení hypotéčního trhu s byty. Statistikové z Census Bureau hlásili enormní nárůst prázdných bytů, které v této době už masově opouštěli Američané z nižší střední vrstvy. Díky spekulacím bank, následnému zadlužení a splasknutí hypotéční bubliny přestali zničení lidé splácet hypotéky. Prázdné domy vlastněné bankami se nyní rozpadají a bydlí v nich bezdomovci. Ožebračení lidé tím zároveň přišli o důchodové a sociální zabezpečení na stáří. USA je zchudlá i na další generaci. FED ovšem chudý není a finanční servis pro jedno procento zajišťuje bezvadně. Viz náš článek Chybí 2 bilióny dolarů? Nevím. Můžete s tím něco udělat? Ne.

Neschopnost klíčových bankéřů v USA nijak neudivuje, stačí se podívat na kroky dosud netrestaných bankéřů z ČNB. Podívejte se na článek Morbus ignorantia bojovníků za nezávislost ČNB. Ignorance FEDu nebo ČNB je systémové selhání ekonomického rozumu, čili nemoc ducha. Jenže tito pacienti se tváří jako zdraví lidé a celá mediální společnost a politikové kolem nich běhají jako kolem zlatého a zdravého telete. To se pak těžko pozná, že jsou naši hlavní bankéři nemocní na duchu. Oni si to pochopitelně nepřipouštějí a jejich selhání omluví jak pravicový tisk, tak ekonomické instituty nakažené stejným způsobem. Prostě, jde o spolčení hlupců, které nyní platíme ze svého a jednou draze zaplatíme ze společného.